
Тя ще представи 50 кадъра от малко познати праисторически култови места и природни феномени от територията на България, много от които все още са слабо изследвани и остават загадка за историческата наука.
Всички фотографии от изложбата могат да бъдат закупени, като постъпленията от тях ще подкрепят Проект „Светулка“ за „Подобряване на средата в детските отделения в България" на фондация „За Доброто" Светулка. Проектът цели да промени отношенията и средата на болнично лечение, да мотивира всички страни в процеса на лечение да поставят в центъра детето и неговия най-добър интерес по най-високите стандарти. Заедно с това фондация „За Доброто" Светулка има за цел да накара институциите, които имат отношение към детското здравеопазване, да влязат в ролята на добра и загрижена за децата си държава.
Автор на снимките е Иво Филипов, който е съосновател и член на управителния съвет на фондация „По следите на древните”. Неговото хоби са пътешествията и фотографията. По време на много от посещенията си на праисторически култови обекти, пръснати из територията на България, във фокуса на обектива му често попадат скално изсечени съоръжения и скали, допълнително оформени от праисторическите каменоделци в различни антропоморфни, зооморфни и орнитоморфни изображения.
Идеята за изложбата възниква още по време на съвместната работа на Иво Филипов във връзка с проектите на фондация „По следите на древните” с проф. Робърт Шох, Робърт Бовал и покойната вече проф. Ана Радунчева (Саня) – един от доайените на праисторическа археология в България. Според Шох и Бовал праисторическото наследство на страната ни все още не е заело своето подобяващо място като неизменна част от цивилизационното развитие на Стария континент.

Фотоизложбата „Паметта на скалите“ ще представи кадри, запечатали изображения и елементи, които са достигнали до модерната ни епоха през няколко хилядолетия. Две от фотографиите показват разрушени и заличени петроглифи, които вече не могат да бъдат видяни в оригиналния им вид на обектите, към които са принадлежали.
Изложбата е дебютна за Иво Филипов, който за пръв път ще покаже негови фотографии пред българска публика, които са документирали интригуващи елементи от богатото праисторическо наследство на България в интимна градска среда.
Същевременно авторът на фотографиите силно се надява да повиши интереса и информираността на аудиторията за наличието и състоянието на културно-историческото наследство на страната, както и да постави основите на по-адекватно възприемане на мястото на България в цивилизационното развитие на Стария континент.
Куратор на изложбата е Николета Петкова – етнолог и директор на „Исторически музей Стрелча”. Тя е помощник-ръководител на разкопките на мегалитните комплекси край град Стрелча и участник във всички значими научни експедиции на ЮЗУ Неофит Рилски, Благоевград проведени на територията на древните светилища от територията на високи Западни Родопи, Рила и Пирин. В научната си кариера има над 30 публикации, свързани с мегалитната култура в български и чуждестранни издания.