
В описанието на великия шедьовър на Веласкес "Менините" (Las Meninas), няма да пише, че на картината са изобразени джуджета.
Един от най-известните музеи на изкуствата в света – Ел Прадо в Мадрид – променя езика в описанията, приложени към експонатите си. Става дума за кратките описания в картончетата, залепени до картините.
Ревизирани са общо 1800 бележки, но има още много работа по промените, тъй като в сайта на музея има за редактиране от около 27 000 файла. Десетки описания на картини вече са променени. Премахнати са думи и термини като „нанизъм“ (заболяване на хипофизната жлеза, свързано със спиране на растежа), „инвалид“, „съпруга на“ и „затлъстяване“ с цел езикът на описанията да е по-приобщаващ и не толкова сексистки.
Виктор Каджао, ръководител на Conservatorship, заяви: „Прадо е убеден в необходимостта да се адаптира към времето, да уважава всички хора. Не става дума за политика, а за терминология, лингвистика и уважение към всички.“ той уточни, че заглавията няма да се променят, ако художникът е дал на произведението си съответното конкретно наименование.
Служителите от отдела по консервация месеци трябвало да открият кои експонати съдържат в заглавията си словесна формулировка, която в днешно време може да се разглежда като дискриминационна или обидна.
От музея съобщават, че засега промяната се приема добре от посетителите.
Всъщност решението за големите промени в анотациите към картините идва след като парламентът на Испания гласува миналия четвъртък да промени конституцията си за трети път, за да премахне термина „инвалиди“ и да го замени с „хора с увреждания“. Промяната в терминологията е отдавнашно искане на общността на хората с увреждания в Испания. Изменението на член 49 от Испанската конституция гласи още, че „публичните администрации ще следват политики, които гарантират пълна автономия и социално включване на хората с увреждания“.
Управляващата социалистическа партия в Испания и консервативната опозиционна Народна партия се споразумяха да направят промяната в рядък момент на консенсус между най-големите политически партии в европейската нация. Поправката беше подкрепена и от всички други по-малки партии.