
автор: Петя Константинова
Във времена, когато наивизмът в живота е рядкост, на този тип изкуство е отредено специално място благодарение на непотворимата способност на творците му да потопят човек в свят на безгрижие, непосредственост и духовна чистота. Произведенията им носят настроение – нещо, което все по-осезаемо липсва в повечето други области. Свободни от влиянието на академичните традиции и канони в изкуството, художниците наивисти се уповават на личните си преживявания, а картините им отразяват лични спомени, желания и мечти, отличавайки се с оригинална стилистична независимост.

Изданието е двуезично и цели да представи българските наивисти както на българската аудитория, така и извън пределите на страната.
В предговора от Ружа Маринска четем:
По своята природа наивизмът е затваряне в своя свят – малък, но топъл, изтъкан от лични докосвания до нещата от живота в близкото обкръжение. Наивизмът очарова със своята детскост, непосредственост и най-често е просветлен и радостен. В него оживява някаква приказност, пораждат се фантастични образи.
Що се отнася до стилистичния език, художникът наивист не робува на това как трябва да се рисува. Ръката сякаш сама гони предмета на изображението, привлякло вниманието му. Ако се замислим къде можем да срещнем подобен тип художник, ще се наложи да признаем, че в чист вид това е практически невъзможно в днешния цивилизован и все по-тотално урбанизиран свят.
Купете книгата от тук