
Антони се ражда и живее в морската ни столица, развивайки успешно своя бизнес – първата у нас кафе-бръснарница, която пресъздава времето на Царство България (виж брой 8/2022); своя собствена марка самобръсначки, носещи името MR. BOXEROFF, както и мъжка козметична линия. Навръх именния си ден, в родния му град Варна, Антони направи своя дързък дебют в света на изкуството, представяйки петнадесет живописни платна голям формат в Галерия 33. От малък има влечение към абстрактното изкуство, което намира израз едва днес, когато само за месец той създава огромни платна с ясното намерение, че в бъдеще ще нарисува точно 200 и нито едно повече. Защо ли? Ами, защото е различен, както във всичко, което прави...

Великият Боксеров
Антони се осмелява да сложи пред името си епитета велик, като иронично намигване и закачка към съвременния човек, живеещ в свят, в който мнозина зоват себе си по подобен начин без особена причина. Но не е ли самодоволно и самонадеяно сам да си слагаш епитети? „Напълно съм наясно какви чувства буди това у читателя. Но имам нужда да сложа пред името си този дързък епитет не за да ме мислят хората за велик, а за да ме стимулира да правя велики неща. Искам този епитет да ми бъде подтик, за да стана един ден такъв и да защитя това определение достойно и заслужено. Всеки, който ме познава, знае, че съм много далеч от високомерието и самодоволството. Но съм голям ентусиаст, а нищо велико не е постигнато без ентусиазъм.“



По професия бръснар, по душа – артист
От малък имам стремежа да стана независим, затова взех живота в мои ръце и се научих да подстригвам. Тази професия ми дава свободата да вземам сам решенията за това къде и как ще работя. С годините изградих свое място във Варна, което привлича хората, защото е много различно от всичко, което има до момента. След това последваха няколко бизнеса, които успешно развивам. Това ме успокои, защото се намерих в професионален план и ми даде възможност да дам израз на вечния устрем на артиста в мен. Мисля, че единствено в детските си години, когато бях безгрижен, имах подобен вид спокойствие. Тогава започнах да рисувам. В училище учителката ми по изобразително изкуство често ме насърчаваше да дерзая в тази област. Но принуден да градя живота си, духовното остана на заден план. Днес го преоткривам, чувствам се като онова малко дете, криещо се под леглото с блокче в ръце. Много хора ме питат имам ли художествено образование, когато видят платната ми. Не, нямам, самоук съм. Бих определил желанието си да рисувам като дълго таена и чакана емоция, която избухва в платната ми. Вероятно заради това избрах и абстрактната живопис.


За нестандартния ум
Преди година реших да си нарисувам голяма картина за офиса, която да поставя зад бюрото. Изпитах такава наслада и вълнение, че нямаше как да не го направя пак. Най-интересното беше, че гостите ми винаги ме питаха кой е художникът. Изненадах не само познати, но и близките си хора с това, че реших да рисувам отново. Имам празно помещение в бръснарския салон, превърнах го в ателие. След работа изгасях салона, влизах в него и започвах да рисувам. Толкова се вълнувам, докато го правя, че губя представа за времето и за света около мен.



Така за отрицателно време нарисувах три платна с големина 200/175 см и си казах защо да не направя още и да ги изложа в галерия. Благодарение на Галерия 33 това се случи точно на 17 януари – Антоновден! Приех го като знак, че съм на верен път. Имах обаче само тези три платна. Така само за месец трябваше да нарисувам още дванадесет. Предизвиках себе си и съм щастлив, защото този месец мина като сън, затворих се в ателието и не излязох, докато картините не бяха готови. Щастлив съм, защото много хора дойдоха на откриването на изложбата, а още на следващия ден имах продажби. Специален момент за мен беше, когато пред всички гости казах на сина ми, че няма невъзможни неща, че да мечтаеш, е велико, но истински великите неща се случват, когато се осмелиш да ги сбъднеш. Чувството, което изпитах тогава, ми даде сили да надграждам. В деня след изложбата започнах нова картина.

Само 200 и нито едно повече
Антони възнамерява да създаде само 200 платна, за да ограничи своето творчество. Казва, че изкуството му ще бъде оценено от хора, притежаващи нестандартен ум. Това е причината да избере мащабни размери на платната – още един начин със замах да покаже смелост и чувството, което го преследва в целия му път. „Решил съм да нарисувам конкретна бройка платна. Номерирам ги, като на последните петдесет ще посветя повече време. А какво ще направя, когато спра ли? Ще се радвам на житейския ми период като художник, който съм имал, с една хубава пура в ръка.“


Статията е публикувана в Списание 8, бр.3/2025