favorites basket
user
История1 декември 2018

Пътят към морето

Историята на една скръбна снимка от 1980 г., която обикаля човечеството до днес

Сайтът на Paris Match разказва за публикацията от 18 юли 1980 г.
Сайтът на Paris Match разказва за публикацията от 18 юли 1980 г.

Тази снсимка с осеяното с трупове на кучета шосе обикаля света вече 41 години. По-младите поколения, реагират взривоопасно, когато се сблъскат с отвратителната реалност. Скептиците, които не помнят времената, когато хората просто избиваха ненужните си домашни любимци, обявяват тази снимка за фейк. На снимката е пътят Magny-Cours, който води до популярен морски курорт във Франция. 140 трупа на кучета са подредени в зловеща композиция върху асфалтовата настилка. Тези животни са евтанизирани в Société Protectrice des Animaux (SPA, Общество за защита на животните) през 1980 г.

От тогава до днес всяко лято хората си спомнят снимката с мъртвите животни. Тя е публикувана за първи път в списание Paris Match през юли 1980 г. Обикновено по това време французите масово отиват на почивка. В онези варварски времена, е било практика - ако нямаш на кого и къде да оставиш домашния си любимец, когато тръгваш за почивка - даваш го на специалните служби за евтанизиране...Автор на документалния кадър е Мануел Литран. Снимката "Пътят към морето" се превръща в химн на човешката жестокост и вечно напомняне, че ние сме отговорни за онези, които сме опитомили.
Ето какво си спомня самият Литран: „Paris Match решава да да разкаже на читателите си за пика в масовото изоставяне на домашни любимци и да хвърли светлина върху тяхната съдбата. Във Франция това се случваше всяко лято, по време на ваканциите и отпуските - спомня си фотографът. Свързахме се със SPA и те отговориха незабавно. Служители на обществото за защита на животните потвърдиха, до 1980 г. във Франция отдавна съществува зловеща тенденция да се хвърлят евтаназирани (или все още живи) кучета отстрани на пътя - пътя към морето, към слънцето, към почивката.”
Хора, които още си спомнят тези времена, твърдят, че се е стигнало до тази трагедия, защото приютите са били претъпкани с изоставени домашни любимци и просто е нямало никакво физическо място, където да бъдат настанени бедните животинки. Така обяснява Литран масовото евтаназиране на загубилите собствениците си и вярата в човека четириноги.
За да привлече общественото внимание към зверствата, Pari Match решава да направи фотосесия. „Наехме два хладилни камиона за транспортиране на телата на 140 изоставени кучета, които SPA беше събрала само за два дни. Като поставихме всички тези бедни животни на пътя, се задушихме от вонята“, спомня си фотографът Литран. Някои от кучетата са били съвсем млади, други все още са били с нашийник с камбанка или медальон с името и адреса на стопанина си.
По онова време списанието Paris Match е с голям тираж и се ползва със световна известност. След публикацията много американци звъняли в редакцията и питали дали животните на снимката не са плюшени. Били шокирани, когато им казали, че това е автентичен кадър, публикуван без никаква намеса. По настояване на Брижит Бардо снимките са увеличени и изложени в парижкото метро.
Десетилетия по-късно Мануел Литран приветства постепенните промени в съзнанието на хората: SPA променило устава си и сега забранява масовата евтаназия на животни. В днешно време се убиват само „животни, считани за опасни“ или страдащи от неизлечими болести. Обществото обаче изчислява, че собствениците изоставят около сто хиляди домашни любимци всяка година. Според френското законодателство подобно деяние се наказва с две години затвор и глоба от 30 хиляди евро.

Тук можете да видите фотографията на Литран в цвят. 41 години след публикацията авторските права още са запазени.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.