favorites basket
user
История19 май 2023

Вещицата от Уолстрийт

Най-богатата жена от Позлатената епоха натрупала богатство от над 2 млрд. долара

Снимка: Wikimedia.org
Снимка: Wikimedia.org
Казват, че властта развращава, но историята на Хенриета (Хети) Грийн, натрупала несметни богатства на Уолстрийт, е малко по-сложна...

Грийн е родена на 21 ноември 1834 г. в богато семейство квакери от Масачузетс. Състоянието на фамилията Грийн е било свързано „с хора като Ръсел Сейдж, Джей Пи Морган, Джон Д. Рокфелер и други финансисти и магнати от онова време“, пише Елън Терел за Библиотеката на Конгреса. Личната история на Грийн е история на страстната фиксация върху парите.

Преди тя да се роди, фамилията Грийн „спечелила милиони с китоловната си флота и интересите си в корабоплаването“, пише Терел. Нейният дядо, Гидиън Хауланд, й предава тези умения. Когато тя е още съвсем младо момиче той говори с нея по делови въпроси и я насърчава да чете финансови документи.
На 13 г. Грийн поема счетоводството на семейния бизнес. На 20 г. баща й купува за своята любимка гардероб, пълен с най-хубавите рокли за сезона, с цел дъщеря му да успее да привлече богат ухажор. Грийн продава скъпите модни парцалки и си купува с парите от продажбата държавни облигации.
Ето какво пише за находчивата дама Терез О`Нийл в Mental Floss:
„Почеркът й беше небрежен и пълен с правописни грешки, но със сигурност знаеше какво прави. По-важното беше, че тя знаеше как да увеличи това, което има. Тя ръководеше огромни сделки с недвижими имоти, купуваше и продаваше железопътни линии и даваше заеми. Тя беше особено умела в просперирането по време, в което другите падат; купуваше падащи акции, налагаше възбрана на имоти на длъжници. Цели банки и дори цели градове се крепяха само на нейната милост, заради огромните заеми, които им бе отпуснала. В зависимост от това кого питате - щяхте да получите отговор или че е брилянтен стратег, или безмилостен лихвар. Колис П. Хънтингтън, човекът, който построи централната тихоокеанска железопътна линия и личен враг на Хети, я нарече „нищо повече от прославена заложна къща“.
Във времена, когато белите жени все още не са били зачитани законово за пълноценни хора и от тях се очаквало да се отдадат напълно на домовете и семействата си, Грийн имала други приоритети. Като всеки друг голям финансист на деня, тя извършвала безскрупулни действия - например оспорила завещанието на леля си Силвия Хауланд, използвайки фалшив подпис (загубила е това дело в съда). 
Въпреки че семейният живот не е стихията й, Грийн все пак се омъжва за Едуард Хенри Грийн.

Направено е нещо необичайно за онова време - подписва се предбрачен договор, който трябва да защити състоянието на Хенриета. Тя ражда две деца и подготвя сина си Едуард да поеме и управлява богатството й. Съпругът й умира млад.

Най-запомнящият се образ на Грийн – този, който й спечелва прозвището „вещица“ – се налага след смъртта на съпруга й, когато тя започва да носи траурни дрехи постоянно. Страстта към парите и манията да трупа още и още ескалират. Стига се до там, че тя никога не търси медицинска помощ за себе си или за децата си, за да не дава пари за прегледи и лекарства. Семейството живее в евтини жилища и често се мести. 

През цялото време Грийн продължава да инвестира, предимно в държавни облигации и недвижими имоти. Умира на 3 юли 1916 г. Оставя около 100 милиона долара ликвидни активи и много повече в земя и инвестиции. Тя наследява от баща си 6 милиона долара и ги умножава до 2 милиарда долара (днешни пари). Това я прави най-богатата жена в света.

Голямата разлика между нея и други като Карнеги и Рокфелер е, че тя не е била индустриалец. Единственият й бизнес бил инвестиране в недвижими имоти, акции и облигации. Но че тази алчна жена в черно е била финансов гений, е безспорно.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.