Подкрепете ни!




История8 април 2024

Как древните цивилизации са реагирали на затъмненията

Предците ни смятали, че небесните явления са послания от боговете, знак за прекратяване на война или напускане на местообитание


Снимка: Wikimedia Commons
Снимка: Wikimedia Commons
На 8 април милиони хора ще гледат със страхопочитание как слънцето изчезва зад луната в пълно слънчево затъмнение. (NASA ще предава на живо тук). В нашето време всички сме наясно какво точно се случва. Орбитата на Луната я пренася между Слънцето и Земята, като сянката на естествения ни спътник удря повърхността на нашата планета. Но в древни времена спектакълът на Слънцето, изчезващо посред бял ден е бил чудо, поличба или нишан от боговете и в повечето случаи е всявал у населението неописуем страх.


„Представете си, че сте земеделец от древни времена, на полето сте, работите усилно и изведнъж небето потъмнява“, казва Брадли Шейфър, астроном от Държавния университет на Луизиана, който е изучавал историята на слънчевите и лунните затъмнения. „Това може да е само послание от боговете.“

За нашите предци едно затъмнение почти сигурно е било възприемано като поличба, обяснява Шейфър. „Слънцето и Луната обикновено са главните богове във вашия пантеон – и ето го Слънцето, което умира пред очите ви. Това не е на хубаво.“

Трактовката на небесния спектакъл в древен Китай била, че слънцето е погълнато от дракон. Хората биели барабани и издавали силни възгласи, за да изплашат звяра и да върнат дневната светлина. В Южна Америка инките виждали слънчевите затъмнения като знак за недоволството на бога на Слънцето. Водачите се опитвали да отгатнат източника на гнева му и да го успокоят с подходяща жертва.

В Северозападна Европа древните каменни резби често показват спирални шарки, които понякога се тълкуват като изображение на слънцето и вероятно затъмнение. В югозападната част на САЩ са открити много скални изсичания, известни като петроглифи. Те също приличат на слънцеподобни символи, но учените не са категорични.

Една от най-завладяващите подобни гравюри може да се види в каньона Чако, Ню Мексико. Изследователите предполагат, че на тях е изобразено слънчевото затъмнение от 1097 г. Още две пълни слънчеви затъмнения са могли да бъдат видими от каньона с просто око. А през лятото и есента на 1264 г. на небето се появила и комета. Астрономическите събития съвпадат в исторически план с началото на голямо изселване. Анасазите, живели в региона, изоставят своите селища и напускат района. Някои учени смятат, че това се е случило заради продължителното засушаване, други – че небесните явления са стреснали местните хора и те са избягали. 

В целия древен свят хората реагирали с шок и недоумение. През 7 век пр. н. е. слънчево затъмнение над гръцкия остров Парос вдъхновило поета Архилох да напише: „Сега нищо на света не може да ме изненада. Защото Зевс, бащата на Олимпиеца, е превърнал средата на деня в черна нощ, като е защитил светлината от цъфтящото слънце, и сега тъмен ужас надвисва над човечеството. Всичко може да се случи.“

Само няколко века по-късно будните древногръцки мислители вече се опитват да си разяснят, че вероятно става дума за природен феномен, а не за божие проклятие. Анаксагор, гръцки философ, живял през 5 век пр. н. е. изглежда е знаел, че и при слънчевите, и при лунните затъмнения става въпрос за сенки: че слънчево затъмнение се случва, когато сянката на Луната падне върху Земята, а лунното затъмнение е, когато сянката на Земята падне върху Луната.

Това предположение е на Шейфър, който е изучавал текстовете на Анаксагор внимателно. Забелязал, че философът не пише „Аполон се ядоса“ или „Някой се опитва да убие Аполон“ и търси просто физично обяснение – „А кой се страхува от сенките?“.

Твърди се, че гръцки астроном, известен като Талес от Милет, е предсказал слънчевото затъмнение през 585 г. пр. н. е. Точно тогава две враждуващи фракции, лидийците и мидийците, били въвлечени в конфликт, който се проточил няколко години. Стреснати от затъмнението, двете страни хвърлили оръжието и сключили мир. Но дали Талес наистина е предсказал затъмнението? Това предание идва при нас не от самия Талес, а от историка Херодот, роден сто години по-късно. Описанието на Херодот е неясно формулирано и историците се съмняват, че Талес е имал достатъчно дълбоки познания по астрономия, за да направи точна прогноза. 

Днес, разбира се, затъмненията не са мистериозни. Физиката отдавна ни е обяснила какво точно се случва и учените могат да ги предвидят с точност до части от секундата за векове напред. И все пак, с малко въображение, все още можем да разчетем специални значения в тези редки небесни събития. (Например, когато Бостън Ред Сокс печелят Световните серии през 2004 г., за първи път от почти 90 години, финалният мач се играе в деня на пълно лунно затъмнение. Луната става червена по време на затъмнението, съответствайки на цветовете на Red Sox. – б.а.)

Пълното слънчево затъмнение в центъра на Далас или Сан Антонио ще бъде също толкова зрелищно, колкото и преди 2000 години в Гърция или Турция. И изживяванията на наблюдаващите го също ще са вълнуващи и невероятни.

Източник

Още по темата:

Видях колко е прекрасна нашата планета, нека да я пазим! История

Видях колко е прекрасна нашата планета, нека да я пазим!

63 години от първия полет на човек в Космоса

Как едно затъмнение спаси Христофор Колумб и моряците му от гибел История

Как едно затъмнение спаси Христофор Колумб и моряците му от гибел

Историята на една шашма от 29 февруари 1504 г. в Ямайка

Средновековните жени са използвали неофициални социални мрежи История

Средновековните жени са използвали неофициални социални мрежи

Споделяли здравословни проблеми и медицински съвети, точно както и днес

Когато небето и Земята си прощават История

Когато небето и Земята си прощават

На Сирни заговезни, или Прошкинден искаме и даваме прошка, за да сме с чисти сърца и в мир

Не отстъпваме. Умираме на място до последния човек. История

Не отстъпваме. Умираме на място до последния човек.

Шипченската епопея: „Хора ли отбиваха атаките на противника – смъртни ли са те?”

Баба Марта не е баба! История

Баба Марта не е баба!

Тя е булка, мартеницата е разветият й сватбен чаршаф. Пижо и Пенда са нашите Ин и Ян.

Какво щеше да се случи, ако нямаше високосни години История

Какво щеше да се случи, ако нямаше високосни години

Ако нямате календар за 2024 г., можете да ползвате от 1996-а или от 1968-а

Концесионери посягат на светилището на Асклепий в земите на манастира „Св. Св. Петър и Пав История

Концесионери посягат на светилището на Асклепий в земите на манастира „Св. Св. Петър и Павел“

Историци и археолози с петиция срещу решението в местността „Хайдушко кладенче“ да се добиват инертни материали

Трифоновден – 1 или 14 февруари? История

Трифоновден – 1 или 14 февруари?

В празничността на тези дни могат да бъдат различени много предхристиянски вярвания, които нашият народ е съхранил

И преди 300 г. да си кръчмар, кафеджия, аптекар и пивовар е било доходоносно История

И преди 300 г. да си кръчмар, кафеджия, аптекар и пивовар е било доходоносно

Кратка ретроспекция на най-разпространените професии през XVIII век

Атанас си мина и зимата замина История

Атанас си мина и зимата замина

В българските народни представи св. Атанас бил един от шестимата братя юнаци, които си поделили небето и земята в началото на света

Народе, кълве те секи, кой отде помине – и турчин, и поп, и дявол... История

Народе, кълве те секи, кой отде помине – и турчин, и поп, и дявол...

Яворов: Истинската вяра е да умреш като Ботев за една идея, дори когато знаеш, че е предварително обречена

Пет древни тълкувания за символа на Дървото на живота История

Пет древни тълкувания за символа на Дървото на живота

Красивият символ на Творението присъства в много култури от векове

Коледа с врага История

Коледа с врага

И през Първата, и през Втората световна война сражаващи се от двете страни слагат оръжие и празнуват заедно

Коледата с ритъма на сърцето История

Коледата с ритъма на сърцето

В деня преди Коледа според народните представи цялата природа затаява дъх в очакване на чудото