
Снимка: Wikimedia Commons
Когато среща Томас Едисън на конференция през 1896 г., Хенри Форд не може да знае, че той и неговият герой от детството ще станат добри приятели – разменят си подаръци и пожелания за рождени дни, пътуват заедно, дори купуват съседни вили. Историята помни и два умилителни факта за тяхната невероятно дълбока и искрена дружба.
Дали само гениалните им заложби са ги свързвали? Те са легендарни новатори, колоси на индустрията от XX век. Хенри Форд и Томас Едисън променят света и живота на човечеството. Техните достижения са подробно документирани, но за това, че са били неразделни и са общували близко при всеки удобен случай, не се пише много.
Едисън е бил героят на Форд и пример за подражание още от детството му. Те се срещат за първи път съвсем за кратко на конгреса на Асоциацията на компаниите за осветителни тела на Едисън през 1896 г. в Ню Йорк. Заражда се симпатия, която през годините прераства в крепко мъжко приятелство до края на живота им.
Като предан фен, при първата им среща, Форд направил няколко снимки на Едисон. В хода на последвалия разговор Едисън, който бил убеден, че електрическите коли са пътят на бъдещето, окуражил Форд за неговата новоизобретена четириколка с лаконичното „Продължавайте!“.
От 1914 г. до 1924 г. двойката предприема поредица от пътешествия из източната част на САЩ с автомобили на Ford. Към тяхната компания се присъединили и други знаменитости – производителят на гуми Харви Файърстоун и натуралистът Джон Бъроуз. Веселата мъжка дружина била известна като „скитниците“. Те прекарвали времето си в различни градове и имения, непрекъснато измисляли различни съревнования помежду си като например по сечене на дървета. Правели си и състезания по кикбокс, а вечер си палели огън и дълго си разказвали истории, не само за бизнес...
През 1916 г. Форд купува имение до зимната къща на Едисън във Форт Майерс, Флорида. Домът The Mangoes се намирал в непосредствена близост до Seminole Lodge на Едисон. И днес именията остават една от най-популярните исторически атракции в Югозападна Флорида и са посещавани от хиляди туристи.
Когато Едисън остава прикован към инвалидна количка поради тежко заболяване, Форд също си купува такава. Целта му е двамата да могат да се забавляват като едно време и да се състезават с инвалидните колички.
Синът на Едисън, Чарлз, в сетния час на баща си, улавя последния му дъх в епруветка и го подарява на съкрушения от скръб Форд. Той го пазил като скъпа реликва до края на живота си.