favorites basket
user
История2 септември 2024

Всички делфини в британски води са собственост на Чарлз III?

И лебедите са негови

Илюстрация: Wikimedia Commons
Илюстрация: Wikimedia Commons
Когато крал Чарлз III наследи трона от кралица Елизабет II през 2022 г., той получи и правото да претендира за собственост върху всички немаркирани неми лебеди, намиращи се в открити води на обществена земя. Оказва се обаче, че това далеч не е единствената любопитна част от наследството му, свързана с животни – появяват се и морски обитатели.

За да разберете за какво говорим, скочете в машината на времето и се върнете с нас обратно в Англия от 14-ти век – по-конкретно през 1322 г., по време на управлението на крал Едуард II. Тогава влиза в сила закон, валиден и до днес, пише iflscience.com. 

Според документацията на английското наследство, уставът, известен като Prerogativa Regis, гласи: „На краля ще са всички китове и големи есетрови риби, уловени в морето или другаде в цялото кралство“. По това време уловът от китове и есетрови риби е бил богат и ценен. Кралят не можел да позволи на всеки да се сдобие с подобен печеливш бизнес. 

Всеки улов на така наречената „кралска риба“ трябвало да бъде предложен на краля. Наказанието за неспазване на тази разпоредба не е известно, но като се има предвид, че говорим за средновековна Англия, едва ли е било особено приятно.

Законът е в сила и днес, като за кралска риба се приемат всички китове, морски свине, делфини и есетрови риби, открити във водите на Обединеното кралство. Така че да, технически крал Чарлз III има правото да претендира за собственост върху някое от тези същества. Казусът е заплетен. Чарлз III технически има исторически права върху тези морски животни - от една страна. Но от друга - те са защитени от създадени в наше време и действащи закони за опазване на флората и фауната и не се считат за лична собственост на монарха.

Инцидент с кралска риба

През 2004 г., когато на престола е кралица Елизабет II, BBC News съобщава за рибар, който уловил есетра край бреговете на Уелс. Бил разследван от полицията, след като се оказало, че рибата е била продадена на търг за 853 долара – въпреки че е била защитена от закон на Обединеното кралство. 
„Беше изпратен факс до Бъкингамския дворец и доста бързо дойде отговор, в който се казваше, че рибарят е свободен да се разпорежда с улова си както пожелае“, припомня говорител на бреговата охрана на Суонзи.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.