favorites basket
user

Въведение в Дунавската писменост

Резултатите от сравнителното изследване на писмености позволяват групите знаци върху артефакти от времето между годините ок. 5300 и 3200 пр. Хр., открити в находища от Дунавския регион, да бъдат идентифицирани като писменост. В края на XX век тази архаична писмена система е наричана „Древноевропейска писменост", но в течение на последните 20 години се наложи терминът „Дунавска писменост" (англ Danube script).

Това засега първо по рода си въведение в изследователската тематика на тази писменост и цивилизация предлага обзорен поглед върху досегашните научни постижения, а именно: възникването на репертоара от знаци и неговите композиционни характеристики, анализа на отделните знаци и тяхното групиране в надписи, типологията на видовете текстове и социалния контекст на използването на знаците, натрупването на информация за надписаните обекти в съответните бази данни, значението на Дунавската писменост и свързаността й с други системи за визуална комуникация в Дунавската цивилизация; проблематиката на методите за разчитането й.

В библиографията се съдържат многобройни и ценни насоки за по-нататъшно опознаване на Дунавската писменост.

Интервю с д-р Харалд Харман може да прочетете в Списание 8, бр.11/2023 г.

Д-р Харалд Харман е полиглот, следвал германистика, романистика, славистика и древна история в университетите на Германия, Португалия и Великобритания. Енциклопедист и преподавател, създал 87 авторски книги, сред които „Универсална история на писмеността“, 24 научни сборника, 372 студии и стотици публикации. Трудовете му, преведени на 18 езика, се разпространяват по цял свят.


Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.