
Илюстрация: Wikimedia Commons
Населението на Земята ще достигне своя връх в средата на 80-те години на XXI в. – около 10,3 милиарда души, след което ще спадне до ниво, по-ниско от очакваното преди десетилетие, пише в прогнозен доклад на ООН.
Човечеството – сега с численост 8,2 милиарда души – ще нарасне до своя максимум през следващите 60 години, след което ще спадне до 10,2 милиарда до края на века, се казва в документ на световната организация, публикуван в четвъртък и озаглавен „Перспективи за световното население 2024“.
През 2100 г. хората на Земята ще са с шест процента по-малко, или със 700 милиона души по-малко, отколкото се очакваше според прогнозите от юни 2013 г. „Демографският пейзаж се разви значително през последните години“, обяснява разминаването Ли Джунхуа, заместник-генерален секретар на ООН по икономическите и социалните въпроси. Според него един от факторите е по-ниските нива на раждаемост в някои от най-големите страни в света, особено Китай.
Според Джунхуа намаляването на световното население ще дойде по-рано от изчисленото по-рано и това е обнадеждаващ знак, тъй като светът се бори с глобалното затопляне: по-малко хора, отчитащи по-малко съвкупно потребление, би означавало по-малък натиск върху околната среда.
„По-бавният ръст на населението обаче няма да премахне необходимостта от намаляване на средното въздействие, което се дължи на дейностите на всеки отделен човек“, разсъждава висшия служител на ООН.
Повече от една четвърт, или 28 процента, от населението на света сега живее в една от 63 държави или области, където населението вече е достигнало своя връх, включително Китай, Русия, Япония и Германия, се казва в доклада.
Около 50 други държави ще се присъединят към тази група през следващите 30 години, включително Бразилия, Иран и Турция.
Но ръстът на населението ще продължи в повече от 120 страни след 2054 г. Става дума за Индия, Индонезия, Нигерия, Пакистан и САЩ, сочат прогнозите на документа.
Увеличаването на очакваната продължителност на живота в световен мащаб – прекъснато от пандемията от Covid – се е възобновило и е достигнало 73,3 години през 2024 г. До 2054 средната продължителност на живота на човек на планетата ще бъде средно 77,4 години.
Човечеството остарява. До края на 2070 г. възрастните хора в диапазона 65+ ще са 2,2 милиарда и ще надхвърлят общия брой на децата и младежите под 18 години, прогнозира проучването.
Прочети в Списание 8, бр. 2/2022 г.

На кого пречим?
Последователи на евгениката от години разработват планове за депопулация на Земята