
Снимка: Wikimedia Commons
Ако смятате, че времената от гимназията или университета са били най-хубавите ви години, знайте, че вашите наследници не смятат така. Екип от социолози и психолози, ръководени от Дейвид Бланчфлауър, професор от университета в Дартмут, неотдавна публикуваха в сървъра за нерецензирани проекти SSRN своя нов труд на тема какво се случва с „U-кривата“ на благосъстоянието.
„Най-малко 600 са досега публикуваните научни статии, които предполагат, че щастието е с U-образна форма в различните етапи на възрастта, а нещастието е с обърната форма през фазите на живота“, обобщава Бланчфлауър.
„Сега младите възрастни (средно) са най-малко щастливите хора. Нещастието сега намалява с възрастта, а щастието нараства – и тази промяна изглежда е започнала около 2017 г. Хората в най-пълноценната си възраст днес са по-щастливи от младите.“
Оказва се, че универсалността на U-образната крива на щастието е била доста относителна. Това доказали тестовете на изследователите, които анкетирали хора от всички общества – от напредналите и богати страни до развиващите се нации, в англоезичния и неанглоезичния свят, на места с висока и ниска продължителност на живота, с високи и ниски нива на демокрация, независимо от средните доходи или БВП.
„Намерих доказателства за спада на щастието в 145 страни, включително 109 развиващи се и 36 развити“, пише Бланчфлауър през 2020 г. в една от многото си статии за феномена. „Намерих го в Европа, Азия, Северна и Южна Америка, Австралия и Африка […] Имам U-образната форма на благосъстоянието за всяка една от тридесет и петте страни-членки на ОИСР. Имам го за 138/193 страни-членки на ООН.“
U-образният модел е толкова фундаментален, че дори не е нужно да се ограничавате до човешките общества, за да го видите. Тенденцията се наблюдава дори в популациите на човекоподобни маймуни - щастливи сме, когато сме млади и стари, и най-мърморливи по средата.
Досега.
Благодарение на безпрецедентния спад в благосъстоянието на младите хора, U-образната крива на щастието вече е по-близо до права линия, като удовлетворението от живота е най-високо в края и най-ниско в началото на зрелостта.
Днес, обяснява Бланчфлауър, около една от девет млади жени в Америка съобщават, че всеки ден от живота им е ден с лошо психично здраве. За младите мъже цифрата е по-ниска – но при около един на 14, а това е много тревожно. Екипът установил огромен ръст на младите хора, посещаващи служби за психично здраве, хоспитализирани за самонараняване и дори опити за самоубийство.
Феноменът за първи път бил забелязан в данни от САЩ, но скоро станало ясно, че тази нова отрицателна връзка е открита в повече от 80 страни по света, от Австралия до Зимбабве.
Учените обаче нямат еднозначен отговор на въпроса каква е причината за глобалния спад в младежкото щастие?
Това, което установили те обаче, е, че случващото се няма общо с пандемията от COVID. COVID просто разширява тенденциите, започнали през 2011 г., казват те. Вероятно не е и пазарът на труда, тъй като благосъстоянието на младите изглежда започва да намалява точно по времето, когато той се оживява. Професор Бланчфлауър съветва колегите си, които решат да продължат неговото проучване, да търсят причината някъде в 2014-а година.