Кацнал на върха на супервулкан, който загрява и подкиселява мрежи от подземни водни резервоари, Националният парк „Йелоустоун“ предлага някои от най-зрелищните природни забележителности в САЩ. Но удивителната му красота крие и опасности. Експлозия, избухнала на 23 юли в 10:19 сутринта местно време, сериозно изплаши туристите. В геотермална зона, наречена „Бисквит Басейн“, гореща вода, примесена с кал и камъни, мощно изригна изпод земята, близо до Sapphire Pool, северно от Old Faithful.
За щастие никой не е пострадал, но видеото, направено от потребителя на Facebook Влада Марч, показва фонтан от черна материя, изстрелващ се в небето, докато посетителите на парка панически бягат и се чудят къде да се скрият. Местните власти побързаха да успокоят всички, като обясниха, че няма причина за безпокойство. Изригването не е вулканично, а хидротермално, свързано с нагряването на водата в подземните резервоари.
„Хидротермалните експлозии възникват, когато водата внезапно изригне, за да изпусне напрежението под земята, натрупващо се от парите. Те са сравнително често срещани в „Йелоустоун“, пишат в съвместно изявление Геоложката служба на САЩ и Националният парк „Йелоустоун“.
Под земята, при по-високо налягане, водата може да се нагрее доста над 100 градуса по Целзий - точката на кипене на водата на морското равнище. При температури до 250 градуса по Целзий водата може да се превърне в пара доста бързо, разширявайки се в този процес. Тъй като парата няма къде да се побере в границите на подземната камера, се получава изригване. Това е подобно на механизма, който произвежда гейзери, но изглежда доста по-зловещо и изригващата струя не е само от вода, а е примесена с други земни отпадъци.
Нито една от хидротермалните експлозии в „Йелоустоун“ не е пряко свързана с магма, но може да бъде предизвикана от сеизмична активност. Тук подземни трусове са ежедневие. На година се регистрират между 1500 и 2500.
Тези изхвърляния на пара, вода, кал и камъни могат да стигнат до 2 километра височина във въздуха. Разпръскват отломки на огромна площ и оставят след себе си кратери. Малките експлозии са относително чести. Най-големите се случват рядко – веднъж на около 700 години. Така че, въпреки че тази конкретна експлозия изглежда (и е) впечатляваща за нас, тя е нещо незначително.
Въпреки че няма съобщения за ранени, изригването нанесе щети на крайбрежната алея в „Бисквит Басейн“ и зоната, включително паркинга, остава затворена за туристи, докато се извършват оценки и ремонти.