
Хората с висока степен на емофилия нямат нужда от връзка, а по-скоро да са във вечен копнеж. Те желаят бързината и тръпката от влюбването, което задейства тяхната система за възнаграждение и подсилване. Това прави хората импулсивни и прибързани, правейки ги уязвими за отровни взаимоотношения и ги тласка към изневери. „Бързането“ към любовта може да е свързано с по-висок шанс за изневяра във връзките.
С много редки изключения, дължащи се на различни емоционални или физически разстройства, всеки човек се е влюбвал поне веднъж в живота си. Процесът и преживяването на влюбване са различни за всеки от нас. За някои това се случва бавно и постепенно, за други – влюбването е моментен взрив, последван от прилив на страст. Но има и една категория психологически типажи, за които влюбването е нещо като черта на характера и се случва доста често. Психолозите казват за тях, че те страдат от „емофилия“.
„Важните индивидуални различия при влюбването се отнасят до това колко лесно (т.е. колко бързо) и често (т.е. колко пъти) човек се влюбва“, се казва в ново проучване по темата, публикувано в списанието Frontiers in Psychology. „Тези два фактора отразяват едно взаимосвързано явление, което [се] обозначава като емофилия.“
Разбира се, понятието емофилия е ново за академичните среди и не всички го приемат безрезервно като научно. И все пак почти всеки познава някого с тези характеристики. Данните от проучването са събирани само сред доброволци от Северна Америка. Възможно е лесната влюбчивост да се окаже феномен, свързан само с определени географски ширини, но едва ли.
В новото изследване учените раздали на 2600 участници дълги анкети, в които те трябвало да отговарят на различни въпроси, свързани с любовния им живот, личностни черти, склонност към нарцисизъм, социални навици, ниво на емпатия и ниво на емофилия.
Емофилията била измервана по двуфакторната скала – колко често и колко лесно се влюбва човек.
След задълбочен анализ на разказаното от бързо влюбващите се, учените направили някои универсални изводи. Емофилите не проявяват много често черти на макиавелизъм и психопатия. Малко по-силна е връзката с нарцисизма. Но пък тези хора показвали и богат набор от положителни качества като екстравертност, приветливост и откритост.
Но най-интересния извод от този научен труд е, че емофилите обикновено са неверни във връзките си
„Тенденцията да се влюбваш лесно и често […] може да накара индивида да участва по-често в нови романтични връзки“, а „влюбването лесно и често може също да обясни връзката на емофилията с изневярата, тъй като може да доведе до това индивидът да развие романтични чувства към някого извън настоящата му връзка.“
„Може да се окаже, че не емофилията причинява многото връзки/изневери. Посоката може да е обратна и резултатите за емофилия да са поне отчасти следствие от броя на връзките/изневерите“, предполагат авторите на проучването.