
снимка: iStock
Учени от Канадския институт за изследване на употребата на вещества към Университета на Виктория оспориха общоприетото схващане, че умерената консумация на алкохол е добра за здравето. Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Studies on Alcohol and Drugs.
Дсетилетия наред учените издигаха хипотезата, че умерените пиячи живеят по-дълго и имат по-малък риск от сърдечни заболявания, отколкото въздържателите. Популярната идея за ползите от сухото червено вино е вкоренена дълбоко в общественото съзнание. Новото проучване обаче установява, че подобни заключения са погрешни. Екип от учени откри редица методологични недостатъци, особено липсата на отчитане на навиците за пиене през целия живот.
Експертите са анализирали 107 публикувани проучвания, в които са наблюдавани пиещи и непиещи за определен период от време. Отново, на пръв поглед, било установено, че тези, които пият леко или умерено, имат 14% по-нисък риск от преждевременна смърт от тези, които са въздържатели. Но при по-задълбочен анализ станало ясно, че този ефект се наблюдава само при недостатъчно задълбочени изследвания с ниско качество.
В анализите, които отговарят на целия набор изисквания за задълбочен научен труд, включително и дългогодишно наблюдение на участниците, умерената консумация на алкохол не е свързана с по-голяма продължителност на живота.
Авторите на изследването подчертават, че няма абсолютно безопасно ниво на консумация на алкохол. Това показва необходимост от преразглеждане на препоръките за обществено здраве относно употребата му.