favorites basket
user
Любопитно13 август 2024

Древна пирамида се срути след буря в Мексико, само дни след като рухна и арката в САЩ

Природата ли е виновна или боговете се гневят, чудят се местните хора

снимка: iStock
снимка: iStock
Пороен дъжд, излял се близо до езерото Пацкуаро, предизвика срутването на древна пирамида в Мексико, само дни след като емблематичната „Двойна арка“ в Националната зона за отдих Глен Каньон в Юта рухна в езерото Пауъл. И двете събития се тълкуват като следствие от все по-непрдсказуемия в промените си глобален климат, а според някои това може да е знак за предстоящи проблеми на човечеството. 

Структурата, разположена в археологическата зона Ихуацио в Мичоакан, наскоро прегря и се напука от високите температури. През пукнатините проникна вода, която причини разрухата. В нощта на 29 юли своеобразната пирамида бе залята от проливен дъжд и рухна централната част на южната й фасада, съобщиха от Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH). Голяма група експерти се втурнаха натам в опит да се справят с проблема. Засегнати от срутването са най-малко шест стъпаловидни секции от южната основа на предиспанския паметник, засягащи както външните стени, така и вътрешното ядро ​​и стени.

В разцвета си Ихуацио заема приблизително 150 хектара и съдържа най-малко 84 структури, седем от които в момента са изложени в археологическия парк. Селището е окупирано за първи път през 900 г. от н.е. от групи, говорещи науатъл, но славните му дни са между 1200 и 1521 г. от н.е., когато е служило като първото седалище на империята Пурепеча. 

Тази цивилизация е била съвременник и основен съперник на могъщата империя на ацтеките. Между двете мезоамерикански суперсили се водят много битки, но пурепечите остават сред малкото местни групи в региона, които ацтеките не успяват да завладеят.

Пирамидалните структури в Ихуацио са били свещени места, най-вероятно използвани за духовни ритуали и церемонии. Те вероятно са били значими и в политически смисъл - били са мощен символ на силата и авторитета на местната култура. Хората от Пурепеча, които все още обитават части от щата Мичоакан в западно Мексико, коментират, че това може да е някакво знамение за предстояща масова гибел, пише iflscience.com.


Миналият четвъртък пък се срути популярен природен феномен в Националната зона за отдих Глен Каньон в южната част на Юта, съобщиха от Службата на националния парк, пише npr.org. Става дума за така наречената „Двойна арка“ в залива Рок Крийк. Образуванието, наричано още „Тоалетна чиния“, „Басейн с полумесец“ и „Дупка в покрива“ се е сформирало преди 190 милиона години от пясъчник от Навахо, датиращ от късния триаски период до ранния юра период,

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.