favorites basket
user
Любопитно27 август 2024

Telegram наруши мълчанието си след ареста на Дуров

„Абсурдно е да се твърди, че платформа или нейният собственик са отговорни за злоупотреби“, твърдят колегите на руския Мъск, както го нарича CNN

Telegram наруши мълчанието си след ареста на Дуров
Павел Дуров е на 39 г. живее в Дубай и е гражданин на Обединените арабски емирства и Франция, според Telegram. Не е ясно дали той се е отказал от руското си гражданство. Бизнес списание Forbes оценява богатството му на 15,5 милиарда долара към неделя сутринта. Той е основател преди 10 г. заедно с брат си на най-свободолюбивата социална мрежа Telegram. Основал е и друга изключително популярна социална медия ВКонтакте. 

Твърди, че е биологичен баща на над 100 бебета, тъй като е спермодарител вече 10 години. Ходи облечен винаги в черно. Асоциират го с Нео от Матрицата, сравняват го с М.Зукербърг и Илон Мъск, оприличават го на Джак Дорси, пише CNN. Дуров беше задържан на летище Париж-Льо Бурже в събота, след като пристигна с частен самолет от Баку, Азербайджан. Той е обвинен, че не е модерирал престъпна дейност в платформата, свързана с екстремизъм, наркотрафик и детска порнография.

През 2013 г. той излезе по първите страници на световните медии като публично предложи работа на разобличителя и бивш шеф в Агенцията за национална сигурност Едуард Сноудън.

В интервю с американския журналист Тъкър Карлсън по-рано тази година Дуров сподели, че е бил под натиск да даде на руските власти достъп до данни от акаунти на украински продемократични активисти през 2014 г. и че той отказал да го направи, пише „Ал Джазира“. И допълва, че руското правителство затегнало контрола върху интернет и съюзниците на президента Владимир Путин започнали да поемат контрола върху ВКонтакте. През 2014 г. Дуров продал дела си в платформата 2014 г. и избягал от страната.

След това той премества фокуса си върху Telegram, където акаунтите не се следят и проверяват, върху съобщенията не се налага контрол или цензура, и където не се събират данните на потребителите.  

Според доклад на информационната агенция AFP той е бил задържан „за престъпления, за които се твърди, че са извършени в Telegram, вариращи от измами до трафик на наркотици, кибертормоз и организирана престъпност, включително насърчаване на тероризъм и измами“.

Изпълнителният директор на компанията Павел Дуров не носи отговорност за каквато и да е злоупотреба с неговата платформа, се казва в изявление на Telegram от неделя. Telegram настоява, че технологичният предприемач „няма какво да крие“, пише RT(Russia Today). 

Според френските медии Парижката прокуратура иска да повдигне обвинения срещу 39-годишния мъж в съучастие в трафик на наркотици, педофилски престъпления и измами с аргумента, че недостатъчното модериране на съдържанието на Telegram, силните инструменти за криптиране и предполагаемата липса на сътрудничество с полицията позволяват престъпниците да се вихрят в приложението, обобщава „Ал Джазира“.
Telegram отхвърли обвиненията в неделя, заявявайки, че компанията следва законите на ЕС и че нейните политики за модериране на съдържание са „в рамките на индустриалните стандарти“, уточнява RT.
„Павел Дуров няма какво да крие и пътува често в Европа“, продължава изявлението. Според колегите на Дуров е  „абсурдно да се твърди, че платформа или нейният собственик са отговорни за злоупотреба с тази платформа“.
„Почти милиард потребители в световен мащаб използват Telegram като средство за комуникация и като източник на жизненоважна информация“, пишат колегите на арестувания магнат и добавят, че очакват „бързо разрешаване на тази ситуация“.

От Telegram са убедени, че Дуров „подкрепя Telegram финансово и идеологически“. Платформата нарочно стои настрана от „политически мотивирана цензура“, но уточнява, че блокира „терористични ботове и канали“, пише „Ал Джазира“. Медията печели от приходи от реклама и премиум програма за абонамент, стартирана преди две години. „Надяваме се да станем печеливши през следващата година, ако не и тази“, каза Дуров пред Financial Times през март, припомня „Ал Джазира“.

Централата на Telegram е в Дубай, въпреки че компанията назначи белгийски законен представител по-рано тази година, който да управлява спазването на законодателството на ЕС. Telegram също се съобрази с антируските санкции на блока, като блокира достъпа до руски новинарски издания, включително RT.

Съобщава се обаче, че Дуров последователно отказва да предаде потребителски данни на правоприлагащите органи или да инсталира така наречените „задни вратички“, така че тези агенции да могат да наблюдават разговорите в приложението, коментира RT.

Говорейки пред RT в неделя, бившият говорител на Дуров предположи, че френските власти може да са извършили ареста от името на САЩ, след като технологичният предприемач публично обвини американските разузнавателни агенции, че са го притискали да им даде достъп до потребителските данни на Telegram, пише RT.

Реакции

„Ал Джазира“ прави преглед на някои от коментарите на известни личности по повод ареста на Дуров:
  • Илон Мъск: „В Европа е 2030 г. и ще бъдете екзекутирани, защото сте харесали мем“.
  • Георги Албуров, руски политически активист от Фондацията за борба с корупцията на покойния опозиционен лидер Алексей Навални: „Арестът на Дуров, освен че е невероятно несправедлив въз основа на настоящите обвинения (ясно е, че Дуров не е замесен в тероризъм или трафик на оръжия), също е сериозен удар върху свободата на словото“, 
  • Едуард Сноудън: „Това е нападение срещу основните човешки права на слово и сдружаване“.
  • Тъкър Карлсън, бивш водещ на Fox News Тъкър Карлсън нападна словесно френското правителство в изявление в Х. Бившият кандидат за президент на САЩ Робърт Кенеди-младши, който отпадна от надпреварата миналата седмица за подкрепа на Доналд Тръмп за изборите през ноември, също подкрепи Дуров в публикация на X.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.