
Снимка: Wikimedia Commons
Изкуственият интелект отдавна се е превърнал в инструмент на злонамерени безскрупулни хора, които се стремят да разпространяват вредна и опасна информация из младите умове на планетата. Една от тревожните тенденции е свързана с използването на AI за връщане към живот (макар и виртуален) на Адолф Хитлер, пише Futurism.
Според неотдавнашен доклад на Института за стратегически диалог (ISD), екстремистите използват AI, за да възкресят Хитлер цифрово, създавайки поток от съдържание, което променя историческия му образ и се разпространява в основните социални медийни платформи като TikTok, YouTube, Instagram и X. Докладът на ISD подчертава, че в тези видеоклипове, генерирани от AI, Хитлер държи речи, често преведени на английски и трупащи лавинообразна популярност. Докладът дава данни за 7 видеа с фюрера с 6,9 милиона гледания само за няколко месеца на 2024 г. Освен това изглежда, че алгоритмите на тези платформи разширяват такова съдържание, позволявайки му да достигне до повече потребители без особена съпротива от системите за модериране на съдържание. Трактовката в съдържанието, продуцирано от AI, е в прослава на една от най-тъмните исторически личности. Посланието е, че той е атрактивна и силна фигура, може би и скандална, но е и лидер, но и обикновен човек, който е „просто неразбран“.
Тази промяна в гледната точка към тази историческа личност съвпада с възхода на екстремистките идеологии, които намериха благоприятна почва онлайн, са казва в доклада. Експертите твърдят, че много екстремистки групи, също използват AI за създаване на сложна пропаганда, което прави тези инструменти привлекателни за тези, които се стремят да насърчават радикални идеи.
Може би най-тревожният момент е че това съдържание се разпространява без никаква намеса. Докладът отбелязва, че X е особено богат на прохитлеристко съдържание. В един от случаите само 11 публикации са генерирали 11,2 милиона гледания за една седмица. Въпреки явните нарушения на правилата на платформата, забраняващи речта на омразата и подбуждането към такава, подобно съдържание често остава онлайн за дълго време, набирайки скорост чрез споделяния и харесвания.
Екстремистките групи бързо използват тези технологии, за да създадат по-ангажираща и убедителна пропаганда. Сега, когато изкуственият интелект генерира реалистични фалшификати и клонира гласове, тези групи могат да създават съдържание, което изглежда и звучи истинно, като допълнително размива границата между реалността и дезинформацията. Нарастващото използване на изкуствен интелект за подобни цели отразява по-голям проблем за социалните медийни платформи, които не могат да се справят с темпото на технологичния напредък и бързото разпространение на екстремистко съдържание, посочват авторите на доклада.