favorites basket
user
Любопитно18 ноември 2024

Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища

Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение

Худ. Дейвид С. Сориано, Wikimedia Commons
Худ. Дейвид С. Сориано, Wikimedia Commons
Ново приложение за смартфон помага на желаещите да се научат на осъзнато сънуване. Преди лягане то кара потребителите да слушат конкретен звук, като поредица от бипкания, и да се упражняват да свързват този сигнал с остро осъзнаване на своите мисли и тяло. Когато приложението възпроизведе този звук отново шест часа по-късно, то има за цел да задвижи  отново това самосъзнание у спящия като го принуди да стане осъзнат по време на сън.

Тези типове сензорни знаци са се оказали доста успешн за предизвикване на осъзнати сънища при проучвания на съня. Но досега учените обикновено проследяваха съня и програмираха възпроизвеждането на звуци по време на REM етапа, когато осъзнатите сънища са най-вероятни. Нови експерименти сочат, че с помощта на приложение може да насърчи осъзнатото сънуване. Публикацията е в октомврийското издание Consciousness and Cognition .

Подходът „Направи си сам“ може да помогне на повече хора да имат осъзнати сънища за развлечение или изследване на природата на съзнанието.

Създатели на приложението са изследователи от Северозападния университет в Еванстън, Илинойс. В един експеримент 19 души са го използвали всяка вечер в продължение на една седмица. През предходната седмица групата отчита средно 0,74 осъзнати сънища. През седмицата на използване на приложението този показател се вдигнал на средно 2,11 осъзнати сънища. „Това е сериозно увеличение“, коментира когнитивният невролог от Northwestern Карен Конколи. 

Но на първоначалния етап от изследването не станало съвсем ясно дали звуковите сигнали на приложението са довели до това увеличение. „Възможно е просто да се съсредоточите върху осъзнатите сънища за една седмица или върху очакванията или нещо друго“, казва Конколи. Така че екипът провел нов експеримент със  112 души, в който по сложна схема се подавали непознати звуци и звуци от тренировката за осъзнато сънуване. 

На всички участници били пуснати звуци, предизвикващи осъзнати сънища, още първата нощ. Но на втората вечер приложението – без знанието на потребителите – променило интензитета на подаваните звуци. Само 40 души ги чули по време на сън. На други 35 били подадени звуци, които не им били познати и те не ги свързвали с концентрацията, нужна за осъзнатото сънуване. 37 не чули нищо.

Първата нощ 17 процента от участниците съобщават за осъзнати сънища. Резултатите от втората нощ са разностранни, така че ако имате интерес – просто опитайте.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.