
снимка: iStock
От 60-те години на миналия век американската армия използва делфини за различни цели, включително защита на своя ядрен арсенал. Тези мили бозайници са високо интелигентни, дружелюбни, любознателни и игриви, учат се бързо. Показват както самосъзнание, така и силни умения за решаване на проблеми.
Ето защо не е чудно, че делфините, заедно с други морски бозайници, все още се използват от военните по целия свят за различни цели, включително защита на бази на ядрени подводници. Всъщност американската армия разполага с делфини във военноморската база за подводници King's Bay в Джорджия и във военноморската база Kitsap, близо до Сиатъл, където делфините помагат за защитата на една четвърт от съществуващия ядрен арсенал на страната.
Военноморските сили на САЩ започнали да изследват различни видове делфини през 1959 г. Били тествани още и морски лъвове, морски костенурки, птици, акули и скатове. Изучавани били техните сетивни и физически способности, както и дали могат да бъдат дресирани. Както можете да си представите, не всеки вид подлежи на дресировка и не всички от тях са били полезни за целите на военните. През годините менажерията от потенциални новобранци била сведена до предимно афали и калифорнийски морски лъвове.
До 80-те години на миналия век над 100 делфина са живеели във военноморски съоръжения в САЩ. Бюджетът на този проект надхвърлял 8 милиона долара.
Делфините били обучени да носят камери в устата си, да предават съобщения и дори да откриват вражески водолази. Морските лъвове пък били научени как да изваждат мини от морското дъно, а китовете белуга патрулирали във водите и търсели възможна заплаха.
По време на войната във Виетнам делфините дори били разположени в залива Кам Ран, в югоизточен Виетнам, където защитавали военни лодки и дебнели за вражески плувци. Казвали се Гарт, Джон, Слан, Тинкър и Жаба. Между 1986 г. и 1988 г. шест делфина помогнали за ескорта на кувейтски петролни танкери през Персийския залив, а през 2003 г. други делфини помогнали на коалиционните сили да разчистят мини от пристанището на Ум Каср, Ирак.
Освен изредените качества на делфините, те са еволюирали до степен, че могат да „картографират“ околната среда чрез ехолокация – способност да „виждат“ чрез звукови вълни. Делфините могат да издават сложни звуци с различни честоти и вълнови форми, създаващи невероятно детайлни „картини“ на заобикалящата среда, включително и в екстремни условия, при които създадените от човека технологии биха се затруднили.
Това ги прави изключително добри в намирането на обекти като мини в плитки води или в затрупани пристанища. Делфините могат също така могат да се гмуркат надълбоко и не страдат от никакви физически ограничения или рискове, които изпитват хората.
Въпреки тактическата полза от тях, темата за военните делфини все пак е спорна. Съществуват сериозни етични опасения около използването на делфини за подобни цели. Критиците и движенията за правата на животните повдигнаха сериозни въпроси: при какви условия се отглеждат тези помагачи за опасни ситуации, как точно са принуждавани да изпълняват задължения, които не разбират и които обикновено не са много хуманни.
Днес в САЩ има около 85 афали и по-малък брой морски лъвове, които се обучават от NMMP (Програмата за морски бозайници на ВМС). Знае се, че и Русия е имала подобна програма, предположенията са, че тя отново е възобновена в наши дни. Някои източници съобщават, че през 2014 г., когато Русия анексира Крим, тя иззе военните делфини на Украйна и след това закупи още година по-късно.
Между 2019 г. и 2023 г. заподозрян обучен от Русия „шпионин“ кит белуга, носещ колан за Go-pro камера, е видян да плува из Норвегия, за това съобщиха много медии. Тялото на този възможен шпионин беше открито в залива Рисавика в Южна Норвегия през август тази година. Причината за смъртта му остана неизяснена.
Източник