favorites basket
user
Любопитно22 декември 2024

Брачните дуели в средновековна Германия – мит или факт?

Съпругът и съпругата се биели до победа или смърт

Илюстрация: Wikimedia Commons
Илюстрация: Wikimedia Commons
От години в интернет се върти една картинка на жена, биеща се с мъж в изкопана яма в земята. Разяснението е: това е брачен дуел в средновековна Германия – ярък и ужасен метод, използван от двойките за разрешаване на техните спорове. За разлика от парфюмираните с романтика представи за рицарски битки, тези двубои били зловещи, опасни и често смъртоносни. 

В средновековна Германия, ако съпруг и съпруга се окажат неспособни да разрешат различията си по мирен начин, те имали възможността да участват в брачен дуел. Това не било обичайна практика, но било признато като законно средство за уреждане на сериозни спорове. 

Брачните дуели не се провеждали произволно. Те били подготвяни и ръководени според строги правила, предназначени да изравнят игралното поле между мъжете и жените бойци. 

За да се уравновеси предполагаемото физическо предимство на съпруга, той трябвало да се бие с една ръка, другата била вързана зад гърба му. Освен това той влизал в яма, която достигала кръста му. Това ограничавало подвижността му и го затруднявало да надвие жена си. Трябвало да разчита на стратегия и издръжливост, а не на груба сила.

Съпругата била въоръжена с чувал, пълен с камъни – страховито първобитно оръжие. Носела тежки дрехи – те забавяли движенията й, за да не е надмощието й спрямо мъжа неограничено, но също така и символизирали бремето на обществената й позиция. 

В дуела съпрузите се биели докато някой от двамата не се предаде. Всеки участник се борел за своето оцеляване и чест, разказва сайтът vocal.media.

В някои от описанията се казва, че ако мъжът загуби дуела, му отсичали главата, а ако жената претърпи поражение – била погребвана жива. Двубоят бил мрачна пародия на брачен конфликт, като бойното поле било ясна метафора за битките вкъщи – морални, емоционални и физически.

Някои източници издигат хипотезата, че до тези кървави дуели се стигнало поради невъзможността за развод в средновековните времена. Други загатват, че двубоите олицетворявали вярата на хората в Бог и Провидението, които избирали победител да е праведната страна в конфликта.

Контрапункт

Секпитците в академичните среди пък ни съветват да се отнасяме към тези разкази с известна доза недоверие. Точната честота и географско разпространение на брачните дуели е трудно да се установи поради ограничените исторически записи. Не било ясно дали тази картинка е изображение към фолклорни мотиви или към истински факти. 
Най-известният литературен исторически паметник, разказващ за брачните дуели е Fechtbuch („Бойна книга“) на Ханс Талхофер от 1467 г. Това богато илюстрирано томче обяснява подробности от кървавия двубой, пише сайтът tastesofhistory.co.uk. Мъжът, заровен до кръста в земята, се защитава от освирепялата си жена, която го налага с чувал с камъни, а Бог решава кой е онеправданата страна. И все пак науката не е категорична, че през Средновековието са се срещали случаи на разрешаване на брачен спор чрез дуел. Има обаче измислени разкази за воюващи съпрузи, които може да са подхранвали мита.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.