
Екранна снимка: Youtube
Точно преди две години швейцарският експерт по типография Ренато Касу обяви едно свое откритие, което и до днес се възприема нееднозначно от академичните среди, но продължава да предизвиква дискусии. Бионичен текст – в него първите части на думата са удебелени (получерни им викаха българските полиграфисти преди да се наложи чуждицата bold – бел.ред.). Те се открояват и според разработчиците на редица шрифтове, предлагащи услугата, това води до много по-бързо четене, вникване и възприемане. Причината е, че мозъкът се нуждае само от няколко букви, за да разбере смисъла на написаното. Това се случва при бионичното четене.
Често в ежедневието си сме под силен стрес, тревогите относно битието ни нямат край. А липсата на достатъчно време също е факт. Бионичното четене се стреми да се справи с тези проблеми като използва комбинация от типография и технология, за да направи четенето „по-бързо, по-добро и по-фокусирано“. Въз основа на идеята, че мозъкът чете по-бързо от окото, новите шрифтове поддържат потока на четене, като насочват читателя чрез последователност от типографски ударения. Като се съсредоточим само върху част от всяка дума, идеята е, че можем да спестим време и да опростим процеса.
Приложението привлича вниманието и на много любители на бързото четене. Някои споделят, че най-сетне са успели да прочетат книга, за която все не са намирали време досега, защото била твърде дебела, а те нямали време. Други казват, че са успели „да отключат 100% от мозъка си“.
Хората преподават скоростно четене от десетилетия, но учените все още нямат единно становище дали това е добро начинание. Например когато четете твърде бързо, това може да има отрицателно въздействие върху разбирането. Освен това е по-вероятно да се наложи да препрочитате текста отново, за да разберете какво току-що сте прочели, като в крайна сметка ще отмените всички ползи за спестяване на време.
Защо трябва да се стремим да правим всичко по-бързо? Защо ни е трудно да се съсредоточим? Ако целта е да повишим способностите си за четене в шумна и забързана среда, може би ще е по-добре да променим средата, вместо да променяме думите на страницата. Може би само тогава можем да преоткрием радостта от четенето за удоволствие, а не за скорост?
Но все пак търсенето определя пазара, така че услугата си има твърда фенска маса и разработчиците на приложения за употреба на този шрифт продължават да хвалят продуктите си. Според тях удебеляването на началните букви на думите подобрява четливостта и достъпността, като привлича вниманието към ключови точки или важни термини. Може да насочи очите на читателя към най-важната информация. Особено полезен е този похват при работа с по-дълги и сложни текстове, тъй като може да помогне за разделянето на информацията и да улесни ориентирането в текста.