
снимка: iStock
Представете си, че ви изправят пред тежък избор. Бихте ли се отказали от обонянието си, за да запазите косата си? А от смартфона си? Проучване в САЩ от 2022 г. пита хората кое им е най- ценното от обонянието, зрението и слуха.
От изследването станало ясно, че хората ценят обонянието много по-малко от слуха и зрението. Както и от доста предмети. Половината от анкетираните жени заявили, че биха избрали да запазят косата си пред обонянието. Обонянието наистина е подценявано, но всъщност то е една от първите разработени сензорни системи на гръбначните животни и е свързано с психичното ни здраве, памет и др.
Ето пет интересни факта за дара да усещаме миризми.
1. Обонянието е свързано с паметта и емоциите
Миризмите първо се улавят от специални обонятелни нервни клетки в носа ви. Тези клетки се простират към центъра за обработка на миризмата в мозъка ви, наречен обонятелна луковица. От обонятелната луковица те образуват пряка връзка с лимбичната система на мозъка. Това включва амигдалата, където се създават емоциите, и хипокампуса, където се създават спомените. Другите сетива – като зрение и слух – не са пряко свързани с лимбичната система. Миризмите предизвикват много силен емоционален и паметов отговор в мозъка.
2. Обонянието ви постоянно се обновява
Понякога губите способността си да усещате миризми поради нараняване или инфекция. Но до няколко седмици след оздравяването обонянието се връща. Това е така, защото на всеки няколко месеца вашите обонятелни нервни клетки умират и се заменят с нови. Други сектори на вашата нервна система – включително мозъка и гръбначния мозък – не могат да се регенерират и възстановят след нараняване.
Постоянната регенерация може да бъде защитен механизъм, тъй като обонятелните нерви са уязвими към увреждане, причинено от външната среда, включително отрови (като цигарен дим), химикали и патогени (като грипния вирус).
3. Миризмата е свързана с психичното здраве
Около 5% от световното население страда от аносмия – пълна загуба на обоняние. Приблизително 15-20% страдат от частична загуба, известна като хипосмия. Доказано е, че загубата на обоняние оказва влияние върху вашите лични и социални взаимоотношения.
4. Загубата на обоняние може да помогне за откриване на невродегенеративни заболявания
Частичната или пълната загуба на обоняние често е ранен индикатор за редица невродегенеративни заболявания, включително болестите на Алцхаймер и Паркинсон. Пациентите често съобщават, че са загубили обонянието си години преди каквито и да било симптоми да се проявят в телесната или мозъчната функция.
5. Можете да приучите носа си отново да усеща аромати
Напоследък на пациенти с обонятелни нарушения се предлага терапията „Обучение за обоняние“. Действа благотворно особено върху хора, прекарали COVID – подобрява способността за откриване и разграничаване на миризми. Доказано е също, че това обучение облекчава симптомите на депресия и подобрява когнитивния спад както при по-възрастни хора, така и при тези, страдащи от деменция.
Тази статия е препубликувана от The Conversation под лиценз Creative Commons.