
Снимка: Facebook
Индийският тийнейджър Арян Шулка извършва изчисления наум по-бързо, отколкото повечето хора могат да използват калкулатор. В края на миналата година на събитие, организирано в Дубай от Световните рекорди на Гинес, 14-годишният Шулка разби шест рекорда по смятане наум за един ден.
Той е роден в Махаращра, Индия, и с право си спечели прякора „човешкият калкулатор“. Всичките му времеви рекорди са признати от Световните рекорди на Гинес.
Постиженията на Шулка, за чието изпълнение той закова най-бързото известно време в света са, за:
- събиране наум на 100 четирицифрени числа (30,9 секунди);
- събиране наум на 200 четирицифрени числа (1 минута, 9,68 секунди) и 50 петцифрени числа (18,71 секунди);
- умножение на две петцифрени числа от 10 (51,69 секунди) и две осемцифрени числа от 10 (2 минути, 35,41 секунди);
- разделяне на набор от 10 20-цифрени числа на набор от 10-цифрени числа (5 минути, 42 секунди).
Той направи всички тези сметки по-бързо, отколкото повечето хора могат да натиснат клавишите на съответните цифри в калкулатора.
Шулка вече държи рекорда за най-бързо събиране на 50 петцифрени числа, който постави преди година. Той смята, че изключителните му способности се дължат на факта, че практикува йога, която „ми помага да запазя спокойствие и концентрация“, заяви момчето в интервю за списание People. Шулка се занимава с математика по пет или шест часа на ден, заедно с по-типични тийнейджърски хобита като четене и игра на видео игри.
Бащата на рекордьора твърди, че необикновените математически умения на сина му не са част от семейните надарености. „Ние сме нормално семейство“, каза той. „Арян е един на милиард, но не мисля, че сме семейство на калкулатори, които смятат наум.“
Шулка не е единственият тийнейджър, който привлича световното внимание при справяне със сложни и заплетени математически задачи. През 2022 г. американските абитуриенти Не'Кия Джаксън и Калсеа Джонсън откриха ново „невъзможно“ доказателство за Питагоровата теорема – 2000-годишната теорема, която описва връзките между трите страни на правоъгълен триъгълник. Тийнейджърите използваха тригонометрия, за да докажат теоремата – постижение, което преди това се смяташе за неосъществимо от математиците. Тяхната работа беше публикувана в рецензирано списание American Mathematical Monthly през 2024 г. в документ, който включва още девет основаващи се на тригонометрия доказателства, които никой не е измислял досега.