
Снимка: Youtube
В петък една снимка от Югозападна Англия разбуни духовете в социалните мрежи и предизвика километрични дискусии на впечатлени потребители, които изгаряха от желание да коментират кадъра на Дейвид Морис. Той се разхождал край брега на морето близо до Фалмут в Корнуол, когато забелязал танкер да се рее НАД водата...
Ефектът е пример за оптична илюзия, известна като Superior mirage (превъзходен мираж в буквален превод, но у нас е прието да се нарича висок мираж). Подобни илюзии са сравнително често срещани в Арктика, но могат да се наблюдават през зимата и в Обединеното кралство, когато атмосферните условия са подходящи, макар че това се случва много рядко, пише The Guardian.
Миражът се причинява от метеорологичен феномен, наречен температурна инверсия.
Високият мираж е този, при който "обектът" на миража изглежда като че ли се намира над реалния обект. Получава се, когато въздухът под зрителната линия е по-студен от въздуха над него. Това необичайно разслояване се нарича температурна инверсия. Топлият въздух над студения е противоположен на нормалния температурен градиент на атмосферата през деня. Преминавайки през температурната инверсия, светлинните лъчи се огъват надолу и така изображението се появява над истинския обект. Високите миражи са по-стабилни от ниските миражи, тъй като студеният въздух не се движи нагоре, а топлият въздух - надолу.
Високите миражи са доста често срещани в полярните региони, особено над големи ледени блокове, които имат еднаква ниска температура. Наблюдават се и в по-умерени географски ширини, въпреки че в тези случаи те са по-слаби, по-размити и по-нестабилни. Например, отдалечена брегова линия може да изглежда, че се извисява и изглежда по-високо (и следователно може би по-близо), отколкото е в действителност. Този вид мираж се нарича още Fata Morgana. Високият мираж може за бъде сниман и ще се види ясно в кадър, какъвто е случаят с танкера, запечатлен от Морис.
„Високите миражи се случват поради метеорологичните условия, известни като температурна инверсия, когато студеният въздух се стеле близо над морето с по-топъл въздух над него“, коментира Дейвид Брейн, метеоролог на Би Би Си. „Тъй като студеният въздух е по-плътен от топлия, той насочва светлината към очите на някой, който стои на земята или на брега, променяйки начина, по който се появява далечен обект. Високите миражи могат да създадат няколко различни типа изображения - от брега отдалечен кораб изглежда като че ли плава високо над действителното си положение, но понякога и обект под хоризонта може да стане видим.“
Фотографи по целия свят са били свидетели на фата моргана и са заснели поразителни изображения на кораби, яхти и други плавателни съдове, очевидно витаещи във въздуха. (Може би така е тръгнала легендата за "Летящия холандец"?)
По-познатите оптични илюзии са „ниските миражи“. Това са фаталните несъществуващи оазиси в пустинята и локвите по горещите летни пътища. Тези миражи се случват, когато по-хладен въздух се стеле върху слой горещ въздух, точно над пътя. Когато слънчевата светлина, идваща от небето, се приближава до въздуха - близо до горещата повърхност, тя се огъва обратно нагоре към окото на наблюдателя, което кара небето да се отразява на пътя.