favorites basket
user

Планинските „пирамиди“ в Китай най-вероятно са природни образувания

Няма човешко участие във формирането на причудливите структури, казват учените

Екранна снимка: New China TV, Youtube
Екранна снимка: New China TV, Youtube
Неотдавнашното откритие на няколко планински върха, наподобяващи формата на „пирамиди“ в окръг Анлонг, провинция Гуейджоу в Югозападен Китай, предизвика вълнение в социалните мрежи. Както и много спекулации и конспиративни теории за произхода на тези причудливи форми. 

Някои потребители предполагат, че става дума за прототипи на египетските пирамиди, други твърдят, че това са естествени образувания, трети клонят във версиите си към древни гробници. Експертите обаче се произнесоха по въпроса. Те пропоръчаха потребителите на социалните мрежи да поукротят разфихрените си фантазии.

Китайската медия Eyes News се обърна с горещи въпроси по темата „пирамидите Анлонг“ към Джоу Киуен от Училището по география и екологични науки в Guizhou Normal University. Той подробно обясни, че тези планински образувания са естествени и приписа пирамидоподобната им форма на сложните процеси в природата, изваяли тази красота.

На въпрос за слоестите характеристики на скалите на „пирамидите Анлонг“, ученият отговори, че скалите в Анлонг са варовикови образувания, датиращи от над 200 милиона години до ранните и средните триаски епохи. Тези скали са се образували в морска среда. Минералите, разтворени във вода, се прекристализирали, за да създадат отделните слоеве, наблюдавани днес поради периодичните промени в климата и геологията.


Коничната форма на планините се обяснява с факта, че карстовата топография на региона, характеризираща се с разтворими скали, претърпява вертикална ерозия от вода, което води до образуването на независими единици от оригиналната скална маса. Продължаващата ерозия на горните слоеве и по-слабата ерозия на дъното водят до формирането на острите върхове и широките основи, характерни за формата на пирамидата.

Що се отнася до подобните на блокове характеристики на скалите, наподобяващи изкуствена конструкция, географът твърди, че геоложките процеси в карстовите пейзажи могат да разтварят слоестите скали в по-малки блокове, наподобяващи структури, създадени от човека. Малки пукнатини в скалите позволяват на водата бавно да ги разяжда, създавайки сегментирани блокови образувания, вместо пълно разтваряне.

Източник: Global Times

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.