
Снимка: Wikimedia Commons
Учените използвали данни от земетресения, за да изследват състава на долната част на земната мантия под Тихия океан – и открили нещо доста странно. Има зони, където сеизмичните вълни се движат по различни начини, което предполага структури, които са по-студени или имат различен състав от околните разтопени скали. Екипът описва наличието на тези структури като голяма мистерия.
Не е ясно какви са тези структури. Ако са някъде другаде, може да са части от тектонични плочи, които са потънали в зона на субдукция. Но Тихият океан е една голяма плоча, така че под нея не би трябвало да има такъв материал. Изследователите също не са сигурни от какъв вид са направени тези дълбоки структури.
„С новия модел с висока разделителна способност можем да видим такива аномалии навсякъде в мантията на Земята. Но не знаем точно какви са те или какъв материал създава моделите, които сме разкрили“, коментира Томас Шоутен, докторант в Геологическия институт на ETH Цюрих.
Наличието на толкова много студени области в мантията предполага, че те може би са се образували по различно време и от различни източници. Те не са просто субдукционни плочи от последните 200 милиона години.
Необходима е още работа. Екипът използва само едно единствено свойство на вълните – тяхната скорост, за да разбере какво се е случило и се случва под краката ни. „Трябва да изчислим различните параметри на тази материя, които биха могли да създават наблюдаваните скорости на различните типове вълни. По същество трябва да се потопим по-дълбоко в свойствата на материята зад скоростта на вълната“, обясни Шоутен.
Статия с необяснимите открития е публикувана в списание Scientific Reports.