
The Very Large Array, Ню Мексико, САЩ, Снимка: wikimedia.org
Астрономи почват грандиозно претърсване на Космоса с помощта на 28 гигански радиотелескопа в безпрецедентен лов на извънземни цивилизации, пише The Guardian. Проектът е съвместен между частно финансирания институт Seti и обсерваторията Very Large Array (VLA) в Ню Мексико, една от най-мощните обсерватории в света.
Рутинните астрономически операции ще продължат да се извършват във VLA (обсерваторията беше показана на човечеството във филма „Контакт“ от 1997 г.), но учените ще навлязат още по-дълбоко в космическото пространство, за да търсят нови звукови сигнали, шум и други подписи на извънземни технологии.
„Определянето дали сме сами във Вселената като технологично способен живот е сред най-дълговечните въпроси в науката и нашите телескопи могат да играят основна роля в намирането на отговора“, казва Тони Бийсли, директор на Националната обсерватория за радиоастрономия, която управлява VLA.
Проектът VLA е само част от вълната от предстоящи инициативи на Seti, очертани на конференцията на Американската асоциация за напредък на науката (AAAS) в Сиатъл, която се проведе в края на миналата седмица.
Ако финансирането позволи, очаква се инсталирането на два геодезически купола, покрити с лещи от половин метър, придаващи на апаратурата вид на гигантска двойка очи на насекомо. Според учените уредът е подходящ за засичане на сигнали като например светкавицата на далечен мощен лазер. От Seti припомнят, че полето е било усилено през последното десетилетие от откритието, че около една пета от звездите са домакини на планети, които е много вероятно да са в „обитаемата зона“.
Три планети с размер на Земята, обикалящи около хладната, приглушена звезда, наречена Трапист-1 в съзвездието Водолей, ще бъдат високо в списъка за наблюдение. Компютърните модели предполагат, че системата Trappist-1 е сред най-обещаващите за намиране на планети с атмосфера и температури, които биха позволили на течната вода да съществува на повърхността им.
Последното проучване на радиоемисии, най-изчерпателното досега, включва първото търсене на „транзитна зона на Земята“. Търсенето на транзитната зона откри 20 звезди в позиции, при които хипотетичните обитатели на тези слънчеви системи биха могли да наблюдават земната сянка, която трепти върху нашето Слънце. Този метод на откриване позволи на астрономите да идентифицират хиляди екзопланети и да определят дали условията им са потенциално обитаеми.
Стивън Хокинг навремето предупреди човечеството да не опитва всяка форма на контакт, като предположи, че резултатът за хората може да не е непременно добър. На конференцията миналия петък учените излязоха с друго становище:
„ Абсолютно е необходимо да се опита контакт. Без съмнение бихме го направили, ако ни се отдаде такава възможност. Част от това да бъдеш човек изисква да посегнеш към неизвестното и да искаш да достигнеш и да направиш връзки.“
Друг е въпросът какво трябва да е глобалното послание на Земята, слоганът ни, така да се каже. „Предполагам, че просто бих казал „Здравей “ – така отговори на този въпрос Андрю Симион, директор на центъра Seti в Бъркли.