
Илюстрация: Wikimedia.org
Учени са описали възможността за копиране на човешкия мозък на физическо устройство за съхранение, съобщава изданието Engadget. За проекта за създаване на изкуствен мозък разказа екип от изследователи от Харвардския университет и инженери на Samsung. В статия в списанието Nature се пояснява, че новият метод ще позволи човешки мозък да се имитира почти съвършено от изкуствения интелект като информацията от него се прехвърли на микрочипове.
Картата на невронните връзки на човешкия мозък може да бъде копирана с помощта на масив от наноелектроди. След това информацията се прехвърля в 3D твърдотелна мрежа с висока плътност.
Такъв чип може да възпроизведе уникалните изчислителни операции, които прави човешкия мозък, включително адаптация към околната среда, лекота на обучение, стремеж към ниска консумация на енергия, автономност и познание.
Матрицата от наноелектроди, описана от учените, може да проникне в голям брой неврони и да запише техните електрически сигнали с висока чувствителност. Записването на тези вътреклетъчни връзки показва къде се свързват невроните и колко силни са тези сигнали. Такава карта може да бъде интегрирана в чипове NAND или RPAM.
В момента създаването и производството на изкуствен мозък е ограничено. Човешкият мозък има повече от 100 милиарда неврони и хиляда пъти повече синаптични връзки между тях. На този невроморфен чип ще му трябват около 100 трилиона единици памет - параметри, все още недостигнати от техническия прогрес.
Неотдавна американски учени откриха, че за вземането на решения, емоционалната реч и произволните движения отговарят рекурентната невронна мрежи в главния мозък. Информацията от рекурентната невронна мрежа (RNN) се използва при изкуствения интелект, когато на цифровия глас трябва да се придаде нюанс и контекст, за да се разбере посланието в дълбочина. Например в гласа на асистента на Google, Alexa от Amazon, много озвучени аудиокниги и видеоклипове можете да чуете пример за RNN в действие.