
Илюстрация: Wikimedia Commons
AI Impacts анкетира близо 3000 експерти по машинно обучение относно вероятното бъдеще на човечеството и евентуалните заплахи, които го грозят заради възхода на изкуствения интелект (AI). Резултатите са публикувани на сървъра за предпечат на научни трудове arXiv.
Повечето от анкетираните вярват, че изкуственият интелект ще доведе до вълна от революционни постижения в науката, литературата, математиката, музиката и архитектурата, няколко години по-рано от прогнозираното в подобно проучване преди две години. Въпреки това, 38-51 процента от експертите казват, че ИИ може да представлява екзистенциална заплаха, а вероятността за сценарий за изчезване на хората е поне 10 процента.
Експертите предполагат, че до 2047 г., с 50 процента вероятност, машините ще придобият способността да изпълняват самостоятелно всички възможни човешки задачи, като го правят с по-голяма ефективност и с по-ниски разходи. Като цяло 70 процента от анкетираните казват, че добрите резултати са по-вероятни от лошите, тъй като AI става по-умен и по-мощен.
Повече от половината изразяват загриженост относно използването на ИИ за разпространение на невярна и подвеждаща информация. Способността за ефективно създаване на дезинформация може да повлияе на политическата среда в държавите и международните отношения. Съществува и опасност от разпространение на дълбоки фалшификати, манипулиране на общественото мнение и потенциално използване на AI за контрол на населението.
Три четвърти от респондентите казаха, че са необходими повече изследвания за сигурността, за да се намери решение на потенциалната злоупотреба с AI.