
Наночастици в ракови клетки в мозъка, снимка: Wikimedia Commons
Разпространението на туморни клетки в мозъка е трудно да се отстрани чрез операция и тези агресивни ракови заболявания са неподатливи на лечение чрез системни медикаменти поради нецелевите ефекти и неспособността на повечето препарати да лекуват както тумора в периферната област, така и в мозъка. Учени от университета в Маями са разработили наночастици, които могат да проникнат през кръвно-мозъчната бариера и да унищожат метастатични ракови тумори в мозъка. Резултатите от изследването са публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Мозъчните метастази най-често възникват от първични тумори като рак на гърдата, белия дроб и дебелото черво и често са свързани с лоша прогноза. Когато ракът атакува мозъка, лечението става проблематично. Една от причините за това е кръвно-мозъчната бариера, почти непропусклива мембрана, която разделя средата на централната нервна система от имунната система на останалата част от тялото.
Новият метод използва биоразградими полимерни наночастици, съдържащи два терапевтични препарата, насочени към митохондриите в раковите клетки. Единият от тях, наречен Platin-M, е модифицирана версия на класическото лекарство за химиотерапия цисплатин, което уврежда ДНК в бързо растящи клетки. Второто лекарство, Mito-DCA, е насочено специално към митохондриалната протеин киназа и инхибира гликолизата.
Предклиничните проучвания показват, че наночастиците свиват както туморите на гърдата, така и унищожават раковите клетки на гърдата, които са били засадени в мозъка, за да образуват тумори там. Комбинацията от наночастици и лекарство е нетоксична и значително увеличава преживяемостта.