
Снимка: Youtube
Китайският безпилотен космически кораб Chang'e 6 успешно кацна на Луната в забележителна мисия за събиране на почвени и скални проби от обратната страна на естествения спътник на Земята, съобщи Китайската национална космическа администрация. Сондата се прилуни в предварително избрана зона в североизточната част на басейна на Южния полюс - Ейткен в 6:23 сутринта пекинско време в неделя.
Спускаемият апарат ще започне да събира проби от лунната повърхност с помощта на роботизираната си ръка. Ако се върне успешно, донесените от него проби ще са първите в историята на човечеството, взети от слабо проученото полукълбо на Луната, което винаги е обърнато така, че не се вижда от Земята.
Очаква се мисията да продължи около 53 дни, се казва в изявление на китайската космическа агенция.
Сондата, която беше изстреляна на 3 май, е шестата в проекта Chang'e – китайската програма за изследване на Луната – и втората, предназначена за връщане на проби. Предшественикът на този апарат - Chang'e 5, донесе камъни от близката страна на Луната през 2020 г. Новите находки доведоха до изненадващи открития за небесното тяло, тъй като пробите се оказаха много по-млади от тези, извлечени от американските мисии „Аполо“ и съветските мисии „Луна“ преди 50 години преди.
Учените казват, че пробите, събрани от китайската сонда, могат да доведат до важни открития за историята и еволюцията на Луната. Двете полукълба на естествения ни спътник се различават значително едно от друго, поне на повърхността. Например, близката страна е покрита с вулканични морета, които са рядкост от другата страна поради все още неизвестни причини.
„Преките проби от далечната страна на Луната от първа ръка са от съществено значение, за да ни дадат по-задълбочено разбиране на характеристиките и разликите между двете страни на Луната и да разкрием тайните й“, заяви Зенг Сингуо от Националните астрономически обсерватории на Китайската академия на науките, цитиран от агенция „Синхуа“ при изстрелването на Chang'e 6 миналия месец.
Според Куентин Паркър, астрофизик от университета в Хонконг, пък „пробите от басейна на Южния полюс - Eйткен може също да съдържат древни материали, изхвърлени дълбоко от мантията“. Той смята, че тези данни могат да разкажат много за състоянието на Луната, когато се е образувала за първи път преди около 4,5 милиарда години.