
Снимка: Youtube
58-годишен американец е първият човек в света, чието болно сърце бе заменено с временна титанова помпа за кръв. Апаратът е дело на компанията за медицински изделия BiVACOR. Целта й е да замени напълно функцията на човешкото сърце от плът и кръв възможно най-дълго.
Напълно изкуственото сърце не е проектирано да бие като истинско. Но дори и без гъвкави камери или помпени диафрагми, е достатъчно мощно, за да издържи тренировка във фитнеса, и е достатъчно малко, за да се вмести удобно в гръдния кош както на мъже, така и на жени, казват от фирмата производител. Двукамерното устройство е с размерите на юмрук и е практически нечупливо, устойчиво на корозия и механично износване.
Единствената движеща се част е скрита вътре в него. Това е единичен, магнитно левитиращ ротор, който изпомпва кръв към белите дробове и към останалата част от тялото. Тъй като въртящият се ротор не влиза в контакт с друга повърхност, няма шанс триенето да причини повреда с течение на времето. Цялото устройство се захранва от малък, външен, преносим контролер.
Отне десет години, множество различни по дизайн апарати и десетки проучвания върху животни, но титановото сърце най-сетне бе монтирано в гърдите на жив пациент с краен стадий на сърдечна недостатъчност. Устройството беше имплантирано в Baylor St. Luke's Medical Center към Тексаския сърдечен институт без усложнения миналия месец.
Според лекарите то е работило много добре в продължение на осем дни, преди да се намери истинско донорско сърце.
„Невероятно съм горд да стана свидетел на успешния първи имплант на човек на нашия продукт“, казва основателят на BiVACOR, Даниел Тимс. „Това постижение не би било възможно без смелостта на нашия първи пациент и неговото семейство, отдадеността на нашия екип и експерти в Тексаския сърдечен институт.“
Днес най-добрият вариант за лечение на хора с тежка сърдечна недостатъчност е истинско донорско сърце, но както е известно за тях се чака дълго, понякога твърде дълго. Всяка година по света се извършват по-малко от 6000 сърдечни трансплантации.
Изкуствените сърца са жизненоважен начин за удължаване и подобряване на качеството на живот на пациентите, подходящи за трансплантация, изложени на риск от близка смърт.
През последните две десетилетия обаче само едно изкуствено сърце е получило търговско одобрение от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA). Нарича се SynCardia Total Artificial Heart. Неговите огъващи се мембрани и клапи са доста големи и не са особено издръжливи за по-дълги периоди от време в тялото. Още не е ясно колко дълго и ефективно работи устройството при хора, но в лабораторията дизайнът на BiVACOR продължава да се върти в продължение на вече четири години, казват производителите. Сърцето на SynCardia, което е предназначено само за кратки отрязъци от време, също издържа с години.
През ноември миналата година BiVacor получи одобрение от FDA за имплантиране на своето титаново сърце на до петима пациенти със сърдечна недостатъчност в краен стадий през 2024 г.