
изображение: iStock
58-годишен биолог от научния отдел за изследване и развитие към правителството на САЩ работи върху радикален нов подход в търсенето на начини за забавяне на стареенето – замяна на части от човешкия мозък с клонирани тъкани.
Както съобщава MIT Technology Review, Жан Хеберт неотдавна е започнал изследвания в Американската агенция за иновативни проекти в здравеопазването (ARPA-H) по темата въвеждане на „функционална подмяна на мозъчна тъкан“. Жан Хеберт идва в агенцията от Медицинския колеж „Алберт Айнщайн“, където е бил професор по генетика и неврология. Основател е на BE Therapeutics, компания, фокусирана върху обръщане на свързаните с възрастта увреждания на мозъчната тъкан. Лабораторните му изследвания се фокусират върху трансплантация на стволови клетки, пластичност, невродегенерация и кортикално здраве. Автор е и на Replacing Aging, книга за регенеративната медицина и видовете клетъчни увреждания, натрупани в стареещата тъкан.
ARPA-H е създадена през 2022 г. от президента Джо Байдън като медицински инкубатор за нестандартни идеи и осигурява финансиране на луди, смели и звучащи невероятно за изпълнение проекти. Теорията на Хеберт за клониране на мозъчна тъкан е една от тях.
Въпреки че в медицината вече има трансплантации на бедрена кост и бъбреци, концепцията за замяна на части от един мозък с изкуствено отгледана тъкан от друг е ужасяваща на екзистенциално ниво. Свикнали сме да мислим , че нашите мозъци ни правят такива, каквито сме.
Изследванията на Хеберт са по-фокусирани върху „прогресивното“ заместване на части от мозъка с млади, отгледани в лаборатория тъкани. Ако се направи достатъчно бавно, обяснява статията на Tech Review, мозъкът може да се адаптира, като се движи около спомените и други ключови аспекти на идентичността, за да приспособи новия си биологичен материал.
Колкото и възмутителна да изглежда идеята за подмяна на мозъци, ученият казва пред Tech Review, че когато направил предложението си пред ARPA-H и представил бюджета за изследванията си с маймуни и други животни, агенцията „не е мигнала“ пред 110-те милиона долара, които той поискал.
В по-далечните планове на Хеберт влизат и проучвания, свързани с така нареченото „заместване на цялото тяло“, макар да звучи в сферата на фантастиката. Друга негова революционна идея е, че ембрионални клетки от ембриони могат да се използват в бъдещи анти-стареене технологии.
„Ние сме на няколко крачки от обръщане на стареенето на мозъка“, каза той пред Tech Review.