favorites basket
user
Наука25 септември 2024

Стълпотворение от черни дупки в Млечния път

Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години

Снимка: NASA, Wikimedia Commons
Снимка: NASA, Wikimedia Commons
В самото сърце на кълбовидния звезден куп Palomar 5 вероятно има струпване от стотици черни дупки, пише ScienceAlert

Този звезден поток се простира на 30 хиляди светлинни години и се намира на 80 хиляди светлинни години от Земята. Астрономите често наричат ​​такива кълбовидни купове „вкаменелости“ от ранната Вселена. Тези клъстери обикновено се отличават с висока плътност и сферична форма, съдържащи от 100 хиляди до 1 милион много стари звезди. Някои от тях са почти толкова стари, колкото самата Вселена.

Звездите на всеки кълбовиден куп са се образували приблизително по едно и също време, тъй като са родени от един и същ газов облак. В Млечния път има приблизително 150 такива клъстера. Сред тях се откроява един, който прилича по-скоро на река от звезди, простираща се из небето. Космическата обсерватория Gaia, която картографира Млечния път, открива все повече и повече такива обекти във Вселената.

„Не е известно със сигурност как се образуват тези потоци, но една от хипотезите е, че те са свити звездни купове“, казва Марк Джайлс, астрофизик от университета в Барселона.

Клъстерът Palomar 5 обхваща повече от 20 градуса от видимия небосклон. И си проправя път през Млечния път. Екипът от изследователи симулира орбитата и еволюцията на всяка звезда в клъстера Palomar 5, за да види как са се озовали там, където са днес. Оформя се стабилна хипотеза със солидни доказателства – възможно е да има стълпотворения от черни дупки в централните региони на кълбовидните купове. Известно е, че гравитацията на черните дупки в клъстерите кара звездите да се разбягват, ето защо учените ги включили в своята симулация.

„Броят на черните дупки е около три пъти по-голям, отколкото очаквахме въз основа на броя на звездите в клъстера. По този начин повече от 20% от общата маса на клъстера се състои от черни дупки. Всяка от тях има маса около 20 пъти по-голяма от тази на Слънцето. Тези черни дупки са се образували в резултат на експлозии на свръхнова, когато наблюдаваният клъстер е бил все още млад“, обяснява Джайлс.

Изследваният клъстер ще се разпадне напълно след около милиард години, изчислили астрономите. Малко преди това той вече ще се състои изцяло от черни дупки, обикалящи около галактическия център.

Нека ви припомним, че на всеки 10 години необичайна черна дупка прелита през Слънчевата система. Ако съществуват първични черни дупки, тогава има шанс поне една от тях да се движи през нашата планетарна система и да може да бъде открита.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.