
Графика: swpc.noaa.gov
От средата до края на седмицата учените наблюдаваха освен урагана Милтън и мощно изхвърляне на коронална маса в ореол от Слънцето, която премина над кометата C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS и продължи право към Земята като се „блъсна“ в нея през нощта на четвъртък срещу петък.
Изхвърлянето на коронална маса (CMEs) е невероятно изпускане на високоскоростна плазма от Слънцето. Явлението е свързано със слънчеви изригвания, които бяха мощни често през изтеклата седмица и за кратко, но осезаемо причиниха прекъсвания на радиовълни и интернет. Статистиката регистрира най-мощното изригване от този слънчев цикъл досега. Този CME изглежда е най-бързо измереният по време на слънчевия цикъл 25.
Текущата оценка е за силна геомагнитна буря. Вероятно все пак тя няма да е толкова силна, колкото тази през май. Майските стойности удариха горната част на скалата, тъй като повечето CME се блъснаха в магнитосферата на нашата планета.
Центърът за прогнозиране на космическото време подчертава, че решаващите данни ще дойдат от сателитите, разположени на около 1,5 милиона километра между Земята и Слънцето. Данните ще предоставят по-добри прогнози за космическото време около 30 минути преди CME да ни удари.
По време на геомагнитни бури телекомуникациите могат да бъдат нарушени, както и стандартните операции на сателитите, което може да засегне операции, свързани с карти, онлайн банкиране и други операции в различни приложения (банкирането използва изненадващо много космически джаджи). Може също така да повлияе на електрическите трансформатори. Затова са важни текущите прогнози и по-прецизните, които ще излязат своевременно.
Съвсем логично е, че мощните геомагнитни бури освен всичко друго означават и аврорална активност. Очакванията са за някои силни събития – може би не толкова драматично-тържествени като през май, но прогнозите все пак се променят и предстои да видим тяхната точност.
В Европа сиянията ще покрият цяла Скандинавия и това ще се вижда ниско на хоризонта в Шотландия и северната част на Ирландия.
Като се има предвид, че магнитният Север е към Америка, там одеждите на Аврора ще достигнат по-ниски географски ширини. Сияния ще озарят небето в цяла Канада и може би ще се виждат ниско на хоризонта в Сиатъл, Де Мойн, Чикаго, Кливланд и Бостън. В южното полукълбо, Южният остров на Нова Зеландия и Тасмания биха били местата с небесното обагряне.
Служителите на Националната администрация за океаните и атмосферата препоръчват да използвате таблото за сияние на центъра, за да разберете дали се предвижда да се виждат северно и южно сияние във вашия район. Таблото за управление се актуализира постоянно и може да покаже къде може да се появи полярно сияние в рамките на минути след като информацията стане достъпна. Силата на геомагнитните аномалии в реално време също можете да проверявате тук.