favorites basket
user
Наука21 октомври 2024

Продължителността на живота се увеличава с по-бавна скорост през този век

Човечеството се доближава до горната му граница

снимка: iStock
снимка: iStock
Очакваната продължителност на човешкия живот в страните с високи доходи вече не се покачва с темповете от 20-ти век, сочат данните от ново проучване от 10 богати държави.

През 20-ти век подобренията в общественото здравеопазване и медицината довеждат до „радикално удължаване на живота“, припомнят учените. С всяко изминало десетилетие средната продължителност на живота (ако човек е роден в някои от най-дълголетните популации сред богатите нации) се е увеличавала с около три години. Например в САЩ през 1900 г. средната продължителност на живота е била 47,3 години. През 2000 г. този показател е вече 76,8 г.
Но ново изследване издига хипотезата, че подобен взрив в продължителността на живота няма да се случи през 21 век.
Докладът, публикуван в понеделник (7 октомври) в списанието Nature Aging, прогнозира, че хората могат да очакват само с допълнителни 2,5 години живот през следващите три десетилетия.
Най-вероятното обяснение за това забавяне е, че човечеството сега се доближава до горната граница на продължителността на живота си, твърдят авторите на изследването. При повечето хора, оцелели до по-напреднала възраст, основните рискови фактори за смърт са свързани с биологичното стареене. Става дума за постепенното натрупване на увреждания на клетките и тъканите, което неизбежно се случва с течение на времето. Знаем как да предотвратим смъртта на децата от морбили, но все още не можем да спрем биологичния часовник, който продължава да тиктака, след 60, 70 и повече години.

В новото си проучване Олшански, водещ автор на изследването и професор по епидемиология и биостатистика в Университета на Илинойс Чикаго и колегите му изследват тенденциите в очакваната продължителност на живота на родените между 1990 и 2019 г. Те анализират статистически данни от десет региона с най-дълго живеещо население - Австралия, Франция, Италия, Япония, Южна Корея, Испания, Швеция, Швейцария, САЩ и Хонконг. След това изследователите използват този анализ, за ​​да предскажат бъдещите тенденции в очакваната продължителност на живота през 21 в.

Данните сочат, че общите подобрения в очакваната продължителност на живота са се забавили в тези страни, особено след 2010 г. Общо шансът жените в тези държави да достигнат 100 г. е 5,1%, а този за мъжете е 1,8%. В Хонконг този показател е малко по-висок. Шансовете за родените през 2019-а да живеят век са - за жените - 12,8%, а за мъжете - 4,4%.

Учените смятат, че е дошло времето да се хвърли повече научен ресурс в изучаването на процесите в героологията, наука, която изследва биологията на стареенето, а не да се занимават само със старчески болести. 

Източник 
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.