favorites basket
user
Наука1 ноември 2024

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра

Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер

Вояджър 1 и вояджър 2 са изстреляни през 1977 г. , снимка НАСА
Вояджър 1 и вояджър 2 са изстреляни през 1977 г. , снимка НАСА
„Вояджър 1“ продължава да учудва създателите си и човечеството. След 47 години, прекосявайки заедно със своя близнак междузвездното пространство, бихте си помислили, че космическият апарат ще спре да ни изненадва. Сондата имаше още един проблем през последните няколко седмици, който причини загуба на връзка, но тя успя да намери сама начин как да се поправи като използва хардуер извън употреба от 1981 г.

Сондата е на повече от 24 милиарда километра от Земята. Необходими са над 22 часа и половина, за да стигне сигнал до космическия кораб или да дойде от него. На 16 октомври наземният екип накара „Вояджър 1“ да включи един от своите нагреватели. За да работи вътрешната му система, той трябва да се поддържа топъл. Космическият кораб се захранва от радиоактивност и докато източникът на енергия се изчерпва, той все още има много ресурс за отопление.

Но нещо се обърква. На 18 октомври космическият кораб не реагира. „Вояджър 1“ използва X-band радиопредавател, за да комуникира с Deep Space Network. Екипът на мисията познава своя апарат добре и е установил, че командата може да е задействала системата за защита от повреда, което води до по-ниска скорост на предаване на данни с промяна на сигнала от предавателя на X-обхвата.

Екипът потърсил този сигнал и успял да го намери. Ситуацията била обезпокоителна, но не толкова, колкото миналата година, когато сондата бълвала безсмислици. 

На 19 октомври сигналът спрял напълно. За щастие бордовият компютър на „Вояджър 1“ някак успял да намери решение.
„Екипът на полета подозираше, че системата за защита от грешки на „Вояджър 1“ е била задействана още два пъти и че е изключил предавателя на X-обхвата и е превключил към втори радиопредавател, наречен S-обхват“, пише Тони Грейсиус от НАСА в блога на сондата.

„Вояджър 1“ не е използвал S-обхвата за връзка със Земята от 1981 г. насам. Той използва различна честота от тази на X-обхвата, сигналът на предавателите е значително по-слаб. Екипът на полета не беше сигурен, че S-обхватът може да бъде открит на Земята поради отдалечеността на космическия кораб, но инженерите от Deep Space Network успяха да го намерят.

Екипът потвърди, че S-band предавателят работи добре, дори след толкова време и на такова невероятно разстояние. В момента те работят за възстановяване на нормалната работа на космическия кораб. 

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.