
снимка: iStock
Нарастването на сеизмичната активност на вулканичния остров Санторини породи опасения за възможно изригване на спящ вулкан.
Експерти и граждански водачи се срещнаха в гръцкото министерство на кризисните ситуации и гражданската защита в средата на миналата седмица, за да обсъдят нарастването на сеизмичната активност на Санторини. Островът в Егейско море се извива около залята от водата вулканична калдера, уточни Associated Press. Увеличаването на сеизмичната активност е съсредоточено в северния й край.
През последните няколко седмици сеизмична станция на Санторини към университета „Аристотел“ в Солун, откри най-малко 39 малки земетресения, предимно с магнитуд 3,5 или по-слаби.
Островът е придобил сегашната си форма чрез минойското изригване през 1600 г. пр. н. е. – едно от най-големите вулканични изригвания в човешката история. Някои летописци свързват този природен катаклизъм с изчезването на Атлантида.
Вулканът плахо е напомнял за себе си и друг път, без да изригва. Между 2011 г. и 2012 г. е имало период на сеизмична активност, свързана с движението на магма под повърхността, сочат данните на Глобалната програма за вулканизъм на Националния природонаучен музей „Смитсониън“. Малко след тези събития в центъра на калдерата потъна малкия остров Неа Камени.
За последен път, вулканът е изригнал през 1950 г. Щетите не са били обезпокоителни, за разлика от изригване през 726 г. сл. Хр., което причинило кипене на морето, а парчетата пемза са се разлетели на 400 километра.
Според Ефтимиос Лекас, сеизмолог и ръководител на комитета за научен мониторинг на Гръцката вулканична дъга, е важно да не се забравя, че вулканът Санторини предизвиква големи изригвания на всеки 20 000 години. „Минаха 3000 години от последната експлозия, така че имаме много време пред себе си...“, смята той.