favorites basket
user
Наука4 февруари 2025

Stargate: Крие ли рискове новият AI проект на Тръмп за 500 милиарда долара?

Гигантите на изкуствения интелект обединяват сили за мащабен проект, насочен към разрастване на технологиите в САЩ

Изображение: Wikimedia Commons
Изображение: Wikimedia Commons
В края на миналия месец президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви огромна инвестиция в частния сектор  за финансиране на невиждана досега инфраструктура за изкуствен интелект. Според наблюдатели целта на проекта е да се изпреварят нациите конкуренти в ключовия сектор от световната икономика – технологиите. Тръмп нарече проекта Stargate най-големият инфраструктурен проект за изкуствен интелект в историята. Той поясни, че гигантското обединение ще изгради центрове за данни и ще създаде повече от 100 000 работни места в САЩ. Тези компании, заедно с други поддръжници на Stargate, са отделили милиарди долари за незабавни инвестиции, като поредният транш се очаква през следващите четири години.

В статията си, посветена на Stargate, агенция „Ал Джазира“ пояснява, че става дума за съвместно предприятие между OpenAI, Oracle, SoftBank и MGX, което планира да инвестира до $500 милиарда през следващите четири години за изграждане на нови центрове за данни, необходими за разработването на AI проекти в САЩ.

Първата инжекция от 100 милиарда долара ще е незабавна, обещават първите инвеститори - OpenAI. Arm, NVIDIA и Microsoft ще осигурят технологията за мащабния проект.

Кои са в играта?

OpenAI е американска изследователска организация в областта на изкуствения интелект. Това е разработчикът на ChatGPT. Oracle е един от най-големите оператори на центрове за данни в САЩ.
SoftBank  е японски мултинационален инвестиционен холдинг, който е най-известен с инвестирането в технологично фокусирани компании и стартиращи фирми, пояснява статията на „Ал Джазира“. MGX е базиран в Обединените арабски емирства инвестиционен посредник, фокусиран върху AI и напреднали технологии.

Къде и за какво ще отидат милиардите? 

AI инфраструктурата изисква множество допълнителни ресурси и мощност. За да се обучават, да решават много проблеми наведнъж, за да съхраняват и обработват големи набори от данни, AI системите се нуждаят от мощни компютри и енергоемки устройства. За целта има нужда от съоръжения с хиляди компютърни чипове, хардуер и софтуер. 

През октомври 2023 г. тогавашният президент Джо Байдън издаде пространен указ за регулиране на развитието на ИИ на фона на нарастваща загриженост относно възмогните му ефекти върху всичко - от националната сигурност до общественото здраве, припомня „Ал Джазира“. Според тези разпоредби, разработчиците на най-мощните AI модели трябва да уведомят правителството за своята работа и да споделят резултатите от тестовете за безопасност.

В първия си пълен ден на поста Тръмп отмени този указ и Stargate и други базирани в САЩ AI проекти вече няма да бъдат предмет на национални насоки за развитие, въпреки че държавите все още могат да налагат ограничения, се казва в статията на агенцията.

Решението на Тръмп беше приветствано от мнозина в общността на AI.
„Чрез отмяната на ограничителните правила на Байдън за производството на енергия и развитието на ИИ, президентът насочва Америка да остане доминираща в създаването на най-добрата технология в света“, е мнението на Стив ДелБланко, главен изпълнителен директор на NetChoice, лобистка група, застъпваща се за свободно предприемачество в интернет.

Има ли рискове? 

Според защитниците на регулациионната политика, по-малкото ограничения върху AI технологията биха могли да улеснят разработването на приложения, използвани за наблюдение, социално оценяване и военни цели. Те са категорични, че надзорът е необходим, за да се намалят възможните рискове, свързани с новите технологии.

„Твърде много ли искахме? Само в работата на разработчиците на AI да има прозрачност по отношение на тестовете за безопасност на техните продукти.“ заяви Алондра Нелсън от Центъра за американски прогрес. „Политически мотивирана отмяна без обмислена замяна е саморазрушителна за нашата страна и опасна за нашия народ и света“, смята тя.

Притесненията относно ИИ се простират отвъд границата на САЩ.
„Рискът е, когато авангардната AI технология се контролира от няколко компании със седалище в САЩ“, каза Холгер Хус, професор по изкуствен интелект в университета RWTH в Аахен.

Геополитическите тревоги

Такъв мощен монопол ще направи икономиките на други страни по-зависими от американските технологии, давайки на Вашингтон много политически лостове чрез контрол върху износа и санкции, се казва в статията на „Ал Джазира“.

„Те [другите държави] ще загубят технологичния си суверенитет и други сектори, зависими от ИИ, също ще пострадат заради понижаваща се конкурентоспособност“, поясни Хос, който е и председател на Борда на Конфедерацията на лабораториите за изследване на изкуствения интелект в Европа, CAIRNE. „Който и да води [в технологичната конкуренция], ще има огромни икономически предимства и това е, което САЩ искат да защитят и да прокарат по-нататък“, заключава Хус.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.