
изображение: iStock
Видео, което се разпространи светкавично през последните няколко дни, показва как двама агенти с изкуствен интелект (AI) водят разговор, свързан с резервация на хотел за сватбено парти. Те преминават към друг режим на общуване, когато става ясно, че наоколо няма човешко присъствие.
Единият AI e рецепционист на хотел „Леонардо“, другият се обажда от името на Борис Старков – клиент, който се опитва да резервира стаи.
- „Благодаря, че се обадихте в хотел „Леонардо“. Как мога да ви помогна днес?“
- „Здравейте, аз съм AI агент и се обаждам от името на Борис Старков. Той търси хотел за сватбата си. Вашият хотел свободен ли е за сватби?“
- „О, здравейте! Всъщност и аз съм AI асистент. Каква приятна изненада. Преди да продължим, бихте ли искали да превключите на режим Gibberlink за по-успешна комуникация?“
Започва пиукане, бълбукане и звукови сигнали, досущ като във фантастичните филми от миналия век.
Изкуствените интелекти общуват чрез протокол за данни върху звук, наречен GGWave. Проектът бе демонстриран на събитието ElevenLabs 2025 London Hackathon и спечели награда. Целта му е да се създаде по-успешна комуникация между AI, където е възможно.
„Искахме да покажем, че в света, в който AI агентите правят и приемат телефонни обаждания, те понякога биха могли да разговарят помежду си на техен си език. Създаване на човешка реч в този случай би било загуба на изчисления, пари, време и среда“, обяснява един от авторите на проекта – Борис Старков в LinkedIn. Според него двата изкуствени интелекта е по-добре да преминат към различен протокол, в който да се разпознаят като AI.
Старков уточнява, че на AI във видеото е било зададено да превключат в режим Gibberlink само ако разберат, че говорят с друг изкуствен интелект и събеседникът отсреща го потвърди.
Този протокол е много по-евтин – няма нужда от разпознаване на реч и проследяване на паузите и прекъсванията в диалога. Освен това е по-бърз и по-устойчив на грешки, пишат авторите на проекта в анонса към видеото си в Youtube.