favorites basket
user
Наука26 март 2025

Суперлуната тази седмица ще съвпадне с рядкото слънчево затъмнение „дяволски рога“

У нас ще можем да наблюдаваме затъмнението само онлайн

Снимка: Wikimedia Commons
Снимка: Wikimedia Commons

На 29 март Луната ще навлезе в перигей – точката от елиптичната й орбита, която я приближава най-близо до Земята. Това нейно състояние е известно като суперлуна. Характерно за него е че светещото кълбо на нашия естествен спътник ще изглежда по-голямо от обикновено. Далеч не всички обаче ще могат да се порадват на небесната красота. Това е тъжната новина за любителите на астрофотографията.

Явлението на 29 март се пада в новата фаза на Луната, когато нощната й страна е обърната директно към Земята. Така че нощта ще е тъмна. Какво се случва ще се вижда само в региони, където нощното небе не е заглушено от изкуственото осветление на земната повърхност.
Новите суперлуни обикновено не попадат в новините, но събитието на 29 март е специално. В същия ден Северното полукълбо ще преживее частично слънчево затъмнение. Луната ще премине пред Слънцето, закривайки частично неговия диск. Резултатът - ще се види рядко срещан слънчев полумесец. Той напомня рога. Ето защо такова затъмнение се нарича „дяволски рога“.

Суперлуните всъщност са доста често срещани, дължат се на променящото се разстояние между Земята и Луната. Средното разстояние между двете тела е 384 400 километра. Но формата, която Луната очертава около Земята, не е кръг, а овал. Понякога е по-близо (перигей), а понякога - по-далеч (апогей). Средното разстояние на перигея е 363 396 километра. Средното разстояние на апогея е 405 504 километра.
Всяка година има около 12 до 13 лунни перигея, но не всеки перигей е суперлуна. Въпреки че няма точна астрономическа дефиниция за термина „суперлуна“, той се използва само за описание на пълнолуние или новолуние в перигей.
През 2025 г. има пет суперлуни, три от тях са пълни. Те не се виждат лесно, защото новолунието е тъмната фаза на Луната, когато нощната й страна се обръща към Земята и всичко, което можем да видим, е неясна сянка на фона на небето, ако изобщо видим нещо.
На 29 март ще се случат три неща. Пикът на новолунието ще настъпи на 29 март в 10:58 UTC (координирано универсално време). Пикът на перигея, когато Луната ще бъде на 358 128 километра от Земята, се пада на 30 март в 05:26 UTC.
Времето на най-голямото затъмнение ще бъде близо до новолунието, в 10:47:18 UTC. Сянката, хвърлена от Луната, ще се издигне от северозападна Африка, през североизточната част на САЩ, източна Канада, Гренландия и части от Европа и Русия. Ако не сте на нито едно от тези места, можете да го гледате на живо чрез прякото предаване на Royal Museums Greenwich.


Трите оставащи нови суперлуни за 2025 г. ще са на 27 април, 27 май и 25 юни. На 21 септември пък ще има частично слънчево затъмнение, което ще може да се наблюдава от Нова Зеландия и Антарктика.
Няма да видим пълна суперлуна до 7 октомври, когато Суперлуната на реколтата ще бъде на 361 458 километра от Земята. Най-близката суперлуна за 2025 г. ще бъде Бобъровата на 5 ноември, на разстояние 356 980 километра. И накрая, Студената суперлуна на 4 декември ще е на 357 219 километра от нас.
Отбележете си тези дати, ако искате да видите Луната да наднича от небето като лъскав, блестящ, добре охранен паяк в мрежа от звезди.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.