favorites basket
user
Наука29 март 2025

Парализиран мъж се изправи след лечение със стволови клетки в Япония

Трансплантираните клетки са от възрастен донор, но са препрограмирани да се държат като ембрионални

изображение: iStock
изображение: iStock
Той е лежал неподвижен години наред, парализиран от врата надолу след опустошително нараняване на гръбначния мозък. Лекарите не давали надежда, че някога ще се изправи отново. Днес той не само може да стои сам, но и се учи отново да ходи, благодарение на инжектиране на лабораторно отгледани стволови клетки в гръбначния му мозък.

Изследователи от университета Кейо в Токио лекуваха четирима напълно парализирани пациенти, използвайки неврални стволови клетки, получени от плурипотентни стволови клетки (iPS). Единият вече може да стои изправен, а вторият движи ръцете и краката си. Това е невероятен резултат, коментира Джеймс Сейнт Джон, транслационен невролог в университета Грифит в Голд Коуст, Австралия.

Процесът започнал през декември 2021 г., ръководен от специалиста по стволови клетки Хидеюки Окано и ортопедичния хирург Масая Накамура. Екипът трансплантирал приблизително два милиона невронни клетки в мястото на нараняване на гръбначния мозък на всеки пациент. Тези клетки, създадени от получени от донори iPS клетки (възрастни клетки, препрограмирани да се държат като ембрионални стволови клетки) могат да се развият в неврони и поддържащи глиални клетки.

Сканирането с магнитен резонанс (ЯМР) на най-успешния пациент показва, че предишната куха, повредена област на гръбначния стълб се е запълнила с нова тъкан в рамките на една година. Според проф. Тору Огата от Токийския университет „Възможно е трансплантираните клетки да са се присадили и да увеличават броя на нервите.“ Огата нарича резултата „новаторски“, особено предвид тежкото първоначално състояние на тези пациенти.

Въпреки че тези резултати звучат като чудо, японските учени остават предпазливи. Проучването включва само четирима пациенти – твърде малък брой, за да се установи окончателна успеваемост. Спонтанното възстановяване понякога се случва естествено при пациенти с увреждане на гръбначния мозък. Трябват още много проучвания. 

Проф. Киничи Накашима от университета Кюшу вярва, че увеличаването на броя на инжектираните клетки може да подобри успеха. „Ключът ще бъде дали екипът може да докаже ефикасността на лечението чрез увеличаване на броя на успешните случаи“, каза той.

В Япония годишно възникват около 6000 нови травми на гръбначния мозък, най-често поради пътнотранспортни произшествия. В световен мащаб в момента приблизително 20 милиона души живеят с опустошителните последици от гръбначната парализа.

Източник

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.