favorites basket
user
Наука11 април 2025

В най-старата известна галактика във Вселената има кислород

Светлината, идеща оттам, достига до нашата слънчева система за над 13,4 милиарда години.

Изображение: НАСА, ESA, CSA, STScI, Брант Робъртсън (UC Santa Cruz), Бен Джонсън (CfA),
Изображение: НАСА, ESA, CSA, STScI, Брант Робъртсън (UC Santa Cruz), Бен Джонсън (CfA), Сандро Такчела (Кеймбридж), Фил Каргил (CfA)
JADES-GS-z14-0 е най-далечната потвърдена галактика, откривана някога. Нови наблюдения от два различни екипа астрономи показват, че в нея има кислород. Това кара учените да преосмислят отново как са се образували галактиките в ранната Вселена. Древната галактика беше открита за първи път миналата година от космическия телескоп „Джеймс Уеб“ на НАСА.

Светлината, идеща оттам, достига до нашата Слънчева система за над 13,4 милиарда години. Това, което виждаме сега като JADES-GS-z14-0, всъщност е това, което тази галактика е била, когато Вселената е на 290 милиона години или на втория процент от живота на всемира.

JADES-GS-z14-0 вече накара астрономите и космолозите да се почешат по главите. Това е много голяма, ярка галактика. Споровете се въртят около това как толкова големи структури са могли да се образуват само няколкостотин милиона години след Големия взрив.

Статии, публикувани в Astronomy & Astrophysics и Astrophysical Journal, насочват астрофизиците към преосмисляне на техните хипотези за това как се развиват галактиките.

Проучванията показват следи от кислород в JADES-GS-z14-0 въз основа на данни от големия милиметров/субмилиметров масив Atacama (ALMA) в Чили. Това прави галактиката химически по-зряла, отколкото астрофизиците предполагаха, че е възможно към онзи момент от живота на Вселената.

Когато се е образувала Вселената, само най-леките елементи – водород, хелий и литий – са възниквали от свързването на протони и неутрони в атомно ядро ​​и улавянето на електрони. По-тежки елементи като кислород биха се образували само след ядрения синтез в ядрата на звездите, които след това са умрели в експлозии на свръхнова.

Намирането на кислород в галактика по-малко от 300 милиона години след раждането на Вселената предполага, че тези процеси са се развили много по-рано, отколкото космолозите прогнозираха.
„Резултатите показват, че галактиката се е формирала много бързо и също така се развива бързо, добавяйки към все повече доказателства, че образуването на галактики се случва много по-бързо, отколкото се очакваше.“ Това обяснява Сандър Шоус, докторант в Лайденската обсерватория в Холандия, един от авторите на статиите. 

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.