favorites basket
user
Новини за 821 ноември 2024

Къде ни е водата?

В новия брой на Списание 8: Язовирите са полупразни, реките – сухи, поради безхаберни порочни политики

Къде ни е водата?
Приятели, на 8 ноември излиза новият ни брой!
Водещата тема е:

КЪДЕ НИ Е ВОДАТА?

Във водата е създаден животът и тя поддържа всички живи организми. Без нея не можем. Буквално. В най-добрия случай човек издържа без вода една седмица. Затова е много странно, че отношението към сладководните басейни е толкова нехайно. Те се използват по всякакви начини, включително като бунища, които замърсяват водата и тя става негодна за пиене. Защо нещо толкова ценно се неглижира до пълно унищожение? Защото си мислим, че я има предостатъчно? Та тя е толкова много, че буквално се къпем в нея! Сякаш няма опасност да свърши. Защо да ценим нещо, което не е рядко, нито скъпо, нито има опасност да изчезне за секунди, минути или часове? Отговорът е толкова прост: защото без него ще умрем.
  • ВОДА – ТИ СИ НАЙ-ГОЛЯМОТО БОГАТСТВО. Най-значимите 52 язовира в страната са пълни едва на 49,9%. Има язовири с ниво под 10%! И не, не са виновни климатичните промени
  • ВОДА ГАЗИМ, ЖАДНИ ХОДИМ. Над 225 са находищата с минерална вода, използваме едва около 2% от дебита им. Водите на България са бликали през хилядолeтията и са пренасяли познанията в клетъчната памет на поколенията. Слели са в едно древност и минало, настояще и бъдеще. Затова учени са на мнение, че водното богатство е предпоставка да се развият дарби и способности сред населението на страната ни.
  • ЛИТНАЛА Е ПЕПЕРУДА, ДАЙ, БОЖЕ, ДЪЖД! Герман и „пеперуда“ са най-разпространените обреди, с които се вика дъжд. Според българските народни представи водата е направена от Господ така, че тя да е повече от земята, защото е необходима за всички и всичко. Когато обаче хората станат много лоши, за да ги накаже Бог, праща св. Илия да заключи водите. Тогава настава дълга и тежка суша.
  • БЪЛГАРКА СЪЗДАДЕ НАУКА ЗА ВОДАТА - АКВАФОТОМИКА. АкВафотомиката е сред новите науки на XXI век, създадена от българката Румяна Ценкова, почетен гражданин на Русе, професор в университета в Кобе, Япония, където ръководи и Лаборатория по аквафотомика към Аграрния факултет. Тя е и гост-професор към Медицинския факултет на университета „Кейо“ в Токио.

    З
    апознайте се с другите стойностни теми в броя ТУК
    Купете броя от ТУК






ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.