
Снимка: Wikimedia.org
Като Ломб (8 февруари 1909 – 9 юни 2003) е унгарка, полиглот, един от първите симултантни преводачи в света. По образование е химик, но това, което я вълнува истински, са езиците. Свободно е превеждала писмено и говоримо от и на девет или десет езика, общо е владеела свободно 16 езика, в това число български, китайски, датски, иврит, италиански, японски, полски, румънски, руски... Повечето от езиците е учила сама - четейки художествена литература и учебници. Според нея главен е принципът „пълно потапяне в езика": овладяване на граматиката успоредно с четене на оригинални текстове и запаметяване на определени фрази, които най-често се използват в устната реч.
В книгата си „Как уча езици" Ломб е оставила своите препоръки към бъдещите поколения полиглоти.
- Езикът трябва да се изучава всеки ден. Ако ви притиска времето, отделете поне 10-15 минути за четене или повтаряне на нови фрази. Особено ефективно е ученето сутрин.
- Ако желанието за изучаване на език отслабва твърде бързо, измислете свой собствен алгоритъм за урок. Например малко занятия, после малко музика, кратка почивка за разходка. Но не се отказвайте от обучението си.
- Контекстът е всичко. Никога не учете отделни думи, използвайте контекста максимално. Например, ако си спомните израза „силен вятър", тогава една от думите автоматично ще извика втората.
- Много полезно е да напишете готови отделни фрази и да се опитате да ги използвате възможно най-често в речта.
- Мислено превеждайте наум всичко, което хваща окото ви - реклами, откъси от песни, диалози, заглавия на вестникарски статии. Така правите загрявка на мозъка, а трениране на паметта е винаги полезно.
- Полезно е да се запомнят малки текстове и диалози. Но трябва да запомните само това, което е абсолютно правилно или предварително коригирано от преподавателя.
- Запишете готови за употреба фрази и идиоми и ги запомнете от първо лице. Например: „Само те дърпам за крака" (просто те дразня).
- Всеки чужд език не бива да се изучава изолирано. Трябва да щурмувате крепостта от всички страни: гледайте филми, четете литература и вестници в оригинал, общувайте с носители на езика в интернет. (Ломб е започнала да учи руски, четейки „Мъртви души" на Гогол с дебел речник до нея).
- Не се страхувайте от грешки, страхувайте се от непоправени грешки. Никога не оставяйте нищо непроверено. Най-добре - двойна проверка.
- Бъдете сигурни, че каквото и да става, ще научите езика! Със сигурност ще дойде момент, в който количеството ще прерасне в качество и езиковата бариера ще бъде разрушена.
Когато 86-годишната Като Ломб срещнала свой 54-годишен приятел (Стивън Д. Крашен - американски лингвист от Университета на Южна Калифорния), тя изрекла вдъхновяващата фраза: „Стив, ти си толкова млад! Толкова много години напред, толкова много езици за научаване!"