favorites basket
user

„Буд-до“- нека си припомним тази полезна мантра

Учете се да тренирате ума си, а не просто да потъвате в пасивност

Снимка: JD Mason on Unsplash
Снимка: JD Mason on Unsplash
Ако имате особено активен ум, мантрата „Буд-до” може да ви е полезна. Вдишваме на „Буд” и издишваме на „-до” и мислим това с всяко дихание. Това е начин да поддържате концентрацията: и така, през следващите 15 минути правете анапанасати, влагайки цялото си внимание, събирайки ума си върху мантричния звук „Буд-до”. Това пише Аджан Сумейдо в своята „Осъзнатост: Пътят към безсмъртието“. Нека си пропомним тази полезна мантра. 

Учете се да тренирате ума си до точката на яснота и яркост, а не просто да потъвате в пасивност. Това изисква постоянно усилие: едно вдишване на „Буд” – напълно ярко и ясно в ума, самата мисъл се надига ясна от началото до края на вдишването, и после издишвате с „-до”. Да го опитаме всички. Изпада ни случай да правим именно това – после ще решаваме личните си и световни проблеми. В този момент случаят изисква само толкова. Въведете мантрата в съзнанието си. Направете я напълно осъзната, а не нещо механично и пасивно, което притъпява ума ви. Енергизирайте ума, така че вдъшването на „Буд” да е ярко вдишване, не просто механичен „Буд”-звук, който отмира, защото не е опреснен от ума ви. Можете да визуализирате изписването на сричката в рамките на вдишването – от началото до края. После „-до” при издишването се изпълнява по същия начин, така че имаме продължителност на усилието, а не спорадични пикове при старта и провали.
Отбележете има ли някакви обсебващи, натрапчиви, мисли, които се появяват – някоя глупава фраза, която минава през ума ви. Ако потънете в пасивно състояние, натрапчивите мисли ще надделеят. 
Но учещи се да разбирате как работи умът и как умело да го използвате, вие вземате тази конкретна мисъл – концепцията „Буд-до” (Буда – Този, който знае), и я държите в ума си като мисъл. 
Не като натрапчива мисъл на навика, а като веща употреба на мисълта за поддържане на концентрацията в рамките на едно вдишване и едно издишване, и така – 15 минути.
Практиката се състои в това независимо колко пъти се провалите и умът ви се зарее, просто да отбележите, че сте се разсеяли или че си мислите за това, или че не ви се занимава с „Буд-до” – „Не искам да правя това. Искам да си седя така, без да влагам никакво усилие. Не ми се прави.” Или може би имате други неща в ума си – прокрадващи се по периферията на съзнанието, и вие трябва да ги забележите.
Отбележете в какво настроение е умът ви. Не бъдете критични и не се обезкуражавайте, просто спокойно отчетете дали мантрата ви е успокоила, или се чувствате успани, или през цялото време нещо сте умували, или сте били концентрирани. Просто за да знаете. 
С тази практика можете да научите къде са слабостите ви и къде има тенденция да се изгубите. Ставате свидетел на чертите на характера, които сте развили в живота си, не за да ги критикувате, а за да знаете как да се справяте с тях, а не да бъдете техни роби.
Думата „Буддо” е дума, която можете да развиете в живота си като нещо, с което да запълвате ума, вместо с тревоги и всякакви нездравословни навици. Вземете думата, огледйте я, чуйте я. „Буддо!” Означава Този, който знае, Буда, Пробуденият, Онова, което е будно. Можете да я визуализирате в ума си. Използваме „Буддо” не като сопа, а като вещ способ, за да пуснем лошите мисли да си идат.
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.