
Скулптор:Майкъл Гарлик, Wikimedia Commons
Бъдещите родители често крият до последния момент добрата новина, че очакват наследник. След раждането на бебето много родители не го показват на никого извън най-близкия домашен кръг, докато бебето не навърши поне една година. И въпреки това, парадоксално, съвсем скоро същите тези родители публикуват множество ярки снимки на децата си в социалните мрежи.
Раждането на дете несъмнено е важно и радостно събитие. В миналото младите родители били предпазливи, те не канели непознати в домовете си, водени от смесица от суеверия и религиозни вярвания. Често се опитвали да кръстят детето възможно най-бързо. Миели му очите със светена вода като се прибирало от игра, за да го пазят от лоши погледи. Някои особено внимателни майки пък изобщо си криели децата докато не тръгнели на училище.
И днес много родители се придържат към тази практика, опитвайки се да не показват детето си на чужди хора. Въпреки това желанието да споделиш радостта си остава силно. В социалните мрежи родителите често публикуват снимки на децата си, но се опитват да скрият лицата им с емотикон, кадрите са с ръчички, краченца или на бебето в гръб.
Необходимо ли е такова вторачване?
Старецът Николай Гурянов* насърчава родителите да бъдат внимателни и да се въздържат от обсъждане на поведението на децата си с другите. Той предупреждава, че дори близки приятели и роднини могат да изпитат ревност и неволно да пожелаят зло. Той казва: „Не се оплаквайте от децата си на никого, освен на светиите и Богородица. И не се хвалете, не дразнете враговете си. Ако нещо лошо се е случило - има зли хора, ще се радват. Ако нещо хубаво е станало - може да предизвика завист у тях“.Помислете за този сценарий: две приятелки от детинство са на различни пътища в живота. Едната се омъжва и създава семейство, а другата остава необвързана и гради кариера. Времето минава. Неомъжената все още е сама, без деца и съпруг. От време на време се среща със своята семейна дружка. Започва да изпитва пристъпи на завист към семейното й благополучие. Може дори неволно да изпита удоволствие да чуе колко й е трудно да отглежда деца и да изгражда отношения със съпруга си. Хората често изпитват удовлетворение, когато чуят за конфликти и трудности в живота на другия.
Затова старецът Гурянов съветва, когато се сблъскате с трудности в отглеждането на дете, да се доверите на божественото - Бог и Дева Мария. Потърсете тяхното ръководство и подкрепа, вместо да обсъждате триумфите и изпитанията на вашето дете с приятели и семейство.
Не се хвалете с победите на децата си, не разкривайте пред никого най-дълбоките им тайни, не споделяйте преживяванията им, не се оплаквайте от тях.
Изведете си го като правило – по-добре е да пазите в тайна много неща както за децата си, така и за близките си. Има една стара поговорка: „Не перете мръсното си бельо на публично място“ - ще направите добро на себе си и на другия човек. И на обикновения въпрос: „Как си?“ най-добре би било да отговорите със смирение: „Вървим тихичко напред, с Божията помощ“.
Когато ви е тежко на душата и искате да споделите, по-добре се обърнете към духовните практики. Можете да посетите църква или да се молите у дома. В разговор с Висшите сили намерете утеха и подкрепа, обърнете се за помощ към Пресвета Богородица и светиите.
Старецът Николай Гурянов казва, че децата, чиито родители се молят искрено и страстно, често имат повече успехи в живота. Това се отнася за търсенето на работа и кариерното им развитие.
Както казва великият драматург Бърнард Шоу: „Научете се да не казвате нищо на никого и тогава всичко ще бъде наред с вас“.
В крайна сметка мъдростта на по-възрастните ни учи да ценим личните си радости и скърби, като ги споделяме само с онези, които наистина могат да предложат подкрепа без осъждане или завист.

Източник