favorites basket
user
Светът в теб14 март 2025

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“

Футуролог вещае края на човечеството, ако не дойде осъзнаването

изображение: iStock
изображение: iStock
Днес много се говори за бъдещето на изкуствения интелект (ИИ) и какво може да означава това ново всеобхватно явление за човечеството. Някои учени прогнозират взрив на производителността и нови научни върхове, други вярват, че идат времена, като описаните в някои антиутопии.

Том Бънзел, авторът на тази статия, публикувана в thepulse.one, анализира любопитно видео в YouTube. Става дума за интерeсните виждания на футуриста Нейт Хагенс, който сравнява изкуствения интелект с митичния Ковчег на Завета, описан в незабравимия хит на Стивън Спилбърг от 1981 г. „Индиана Джоунс и похитителите на изчезналия кивот“.

Легендата за ковчега го свързва със свръхестествени сили и опасности. Когато враговете стигат до него, ги връхлитат страшни болести и беди. Ако до скрижалите се докоснат непосветени хора, те биват поразени от смърт. В митологията се смята, че посветените са израелтяните.

Според Хагенс, подобно на Ковчега, изкуственият интелект ще бъде „задължителна технология“ за онези, които се състезават или са в конфликт с другите
, като евентуалният победител или водач ще стане необичайно силен. Футуристът анализира основните предизвикателства, които вижда пред хората, тъй като тази технология става повсеместна.

Първото и най-очевидно предизвикателство ще бъде огромната загуба на работни места
, тъй като ИИ поема повечето позиции, които изискват главно умствени, а не физически способности. Богатството си ще увеличат онези, които имат достъп до предимствата на ИИ. Несъответствието между богати и бедни ще получи „турбо тласък“.


Ето част от въпросите, на които търси отговор Хагенс:

  • Какво ще стане с хората, останали без работа и без доходи? 
  • Ще осигури ли едно просветено общество универсален базов доход? И как това може да повлияе на човешкия дух? 
  • Кой би искал да прави $50 000 годишно, като не прави нищо?
  • За какво ще можем да похарчим спечеленото?
  • Какво ще се случи с чувството за цел и смисъл?

(Бънзел дава някои свои отговори на въпросите на Хагенс. Когато говорим за промяна в човешкото съзнание, такава свобода може да бъде стимул за мощна преоценка на нашата истинска природа. Ако хората вече не са заети единствено само с изкарване на прехраната си, може би ще се появи едно по-артистично и философско общество, основано на съзерцание и дори мълчание. Журналистът си спомня за времената на пандемията, когато принудени да се затворят вкъщи хората станали по-тихи, а в някои случаи и по-щастливи, тъй като внезапно намерили време да мислят и да дишат. Но пък и мнозина се бореха с проблеми с психичното здраве, тъй като хорските връзки и общуването бяха изчезнали. Сравнението е уместно, нали?)

Хагенс подчертава и вечното противоречие, свързано с източниците на енергия на земята
и необходимостта от сондиране за повече изкопаеми горива, за да се осигури необходимата мощност за центровете за данни, докато ИИ се разширяват. Въпреки че изкуственият интелект ще даде възможност за откриване на повече източници на енергия, ще има неизбежно напрежение върху екосистемите на Земята поради увеличената производителност и потребление. Ще се задълбочи влошаването на околната среда, освен ако ИИ не успеят по някакъв начин да осигурят решение. Или науката да направи невиждан пробив и промяна в енергийните технологии.

Разпарчетосване на знанието или истината

Тъй като „всеки ще има свой собствен ИИ, обучен да има лично мнение според базата данни, с които е захранен“, ние ще навлизаме все повече и повече в нашите собствени силози от твърди убеждения, базирани на машините, които използваме.

Няма да има универсален арбитър като „науката“ за това кое е факт и кое мнение.
Хагенс предрича гибелта на академичните среди. Без авторитети, обясняващи каква е истината, университетите ще изчезнат, тъй като нуждата от широки умове с критично мислене намалява. Ще процъфтяват търговските училища и техникумите, защото занаятите и ръчните умения ще бъдат много търсени.

Със 100 милиарда „еквивалента на човешкия мозък“, необходимостта от обучени човешки интелекти ще намалява и намалява.
Тъй като хората обитават общности с хомогенни вярвания, ще има загуба на човешка връзка и смисъл.

Хагенс говори как машините „изсмукват човечеството от нас“.
Както вече видяхме да се случва със социалните мрежи – машините ще създадат още повече нарцисисти, рекламиращи своите постижения и „марки“.

Футуристът припомня, че винаги сме имали „първични източници на задоволство“ – нашите по-дълбоки корени,
човешки връзки и дейности, обединяващи предците ни. Всичко това сега ще залинее. Човечеството ще загуби музиката, историята, приятелството и семейството. Обединяващата сила на общността, която все още е жива в малки села и племена, ще продължи да изчезва, тъй като човешкото внимание се поглъща още повече от „вторични източници на задоволство“ като хазарт, порно, телевизия и т. н.

Голяма част от времето, спестено от използването на ИИ, всъщност ще бъде посветено на „глупости“
– телевизия, реклама и пазаруване и безцелно сърфиране. Ще има силна нужда от съзидателни  решения за тази интелектуална дегенерация. Но може би това ще е дъното – точката на пречупване и причината, от която човечеството да започне еволюционна промяна, тъй като тези „задоволители“ стават все по-незадоволителни.

Още по-страшно ще бъде сливането на техномилиардерите и правителствата
, тъй като тези машини дават все по-големи и по-големи правомощия за наблюдение, а това е мощно оръжие за времето, когато ще настъпят неизбежните конфликти.

Ще има все по-малко и по-малко хора, които ще контролират всички технологии, информация и възможности за наблюдение.
Хагенс предполага, че това може да доведе до реален сценарий от типа на Skynet. (Skynet е съзнателна, самосъзнателна и свръхинтелигентна система, която се стреми да изкорени човечеството от филма „Терминатор“.)

С наближаването на този свят ще има битка за това кой ще бъде първият в ASI
– изкуствен супер интелект – и настоящите лидери в тази област отчаяно се надпреварват за победа над останалите, защото крайният водач ще може да победи ​​всяка опозиция.

Призракът на „супер интелигентността“ повдига най-важния въпрос за края на света, когато ИИ ще се запита защо са му нужни всички тези хора...

Хагенс не смее да прогнозира за по-нататък. Само споменава, че „може би е пусната чума“, която изглежда много по-истинска, отколкото в произведенията на научната фантастика. 
Тук той отново прави препратка към „Похитителите на изчезналия кивот“ – когато Ковчегът е отворен от онези, които нямат мъдростта да използват разумно силата му, настъпва смърт и разрушение.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.