
Кадър: bTV
Български селскостопански производители и животновъди излязоха на национален протест вчера с искане държавата да защити местното производство. Според различни източници над 80 са били местата с демонстрации и блокади. Недоволните палиха слама през земеделското министерство в столицата, блокираха важни пътни артерии в градовете и по магистралите, както и затвориха няколко контролно-пропускателни гранични пунктове.
Ситуацията се нагнети, след среща на част от недоволните зърнопроизводители с премиера и министъра на земеделието. На тази среща управляващите обещаха компенсации за загубите им заради вноса от Украйна, но само ако ги докажат с финансовите си отчети в НАП. Стана ясно, че са заделени 150 милиона лева за помощи.
„Няма да се съгласим с предложената от Министерски съвет методика за подпомагане. Тя не е приемлива за нито един производител в България“, заяви пред БНР Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Фермерите поискаха оставката на земеделския министър и дадоха краен срок правителството да отговори с мерки по решение на проблемите им до неделя. В противен случай те обещаха след седмица да блокират държавата.
От Българската аграрна камара поискаха да се направят нови изчисления и анализи от Министерството на земеделието и храните за компенсациите на българските земеделци заради загубите, свързани с безмитния украински внос, високата себестойност на продукцията, климатичните и икономически условия, както и изискванията на европейската зелена сделка.
Преди ден пред bTV Борис Къцов, зърнопроизводител, заяви: „Бях фермер. Имах животновъдство. Фалирах още миналата година“. Според него управляващите търсят начини да настроят обществото, че фермерите имат печеливш бизнес и само протестират за още и още пари. Той обвини правителството в лъжливи изявления, че селскостопанският сектор у нас е на печалба, според Къцов - това са думи на премиера. „Не може цяла Европа да е на загуба, а ние да говорим за печалба. Заляха ни с всякаква евтина продукция от Украйна. Моята лична загуба съм си я изчислил – 80 лева на декар тази година. Аз съм тотално фалирал. Аз съм от дребните земеделци – имам 1000 декара. През 2022 година цените на препаратите и торовете скочиха с 300%. Нашата продукция получи срив на цената. Загубите започнаха, когато господата решиха да спрат износа на зърно“, обяснява Къцов пред bTV.
„Акцентът върху „милиардите, които ни се дават“ е глупост. Субсидиите си ги взимаме година назад. Даже година и три месеца. Първо изработваме, а после ни дават“, смята Венцислав Митков, председател на сдружение „Обединени земеделски производители“. Той поясни, че хората от бранша не са по протестите само за пари. Според него той и колегите му са поставени на колене от многото нововъведения, както и от многото неизпълнени обещания. Той заяви, че ако трябва, протестът ще продължи и три месеца.
Сайтът Investor.bg пък цитира председателя на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев, който заявил пред On Air: „Това, което се предлага от правителството за чувствителните сектори – 150 млн. лв., е с около 30 млн. по-ниско подпомагане в сравнение с миналата година. Второто недоволство е за доказването на загуби. Има много специфики, особено от малките стопанства, които много трудно оформят своя финансов резултат в данъчните си декларации".